Walia kultura i religia
Kultura
Walia to historyczna celtycka kraina, w której po dziś dzień zachowały się liczne celtyckie tradycje. Walia posiada swój własny język, literaturą, mitologię, obyczaje i święta. To właśnie tu zaczęły powstawać pierwsze legendy arturiańskie.
Narodowymi symbolami Walii są: czerwony smok, por, żonkil, podwójna harfa oraz herb księcia Walii. Czerwony smok był godłem narodowym ostatniego celtyckiego władcy Walii. Por jest symbolem Walii od czasów Tudorów, natomiast żonkil pojawił się na oficjalnych dokumentach rządowych na początku XX w. Do jego popularyzacji przyczynił się David Lloyd George. Nie bez znaczenia jest także podobieństwo językowe: ‘cenhinen’ lub ‘cennin’ to po walijsku por natomiast ‘cennin pedr’ to żonkil. Herb księcia Walii, który to tytuł tradycyjnie nosi następca brytyjskiego tronu, składa się z korony i trzech strusich piór oplecionych wstęgą. Harfa nawiązuje do walijskich tradycji muzycznych, a zwłaszcza do tradycyjnych występów chórów męskich.
Patronem Walii jest św. Dawid, którego święto obchodzone jest 1 marca. Inne ważne święta to: Calan Gaeaf - święto podobne do Halloween, obchodzone pierwszego dnia zimy, Gwyl Fair y Canhwyllau, Calan Mai – odpowiednik May Day, święta obchodzonego 1 maja z okazji nadejścia lata , Calan Awst - Noc Świętojańska, Dydd Santes Dwynwe – odpowiednik Walentynek, Calennig – Nowy Rok.
W kulturze walijskiej bardzo duże znaczenia ma muzyka. Kraj ten słynie zwłaszcza z tradycyjnych chórów męskich, harfistów, oraz solistów wykonujących tradycyjny repertuar. Największym walijskim festiwalem muzyczno – poetyckim jest National Eisteddfod. Z Walii wywodzą się także znani muzycy: Tom Jones, Manic Street Preachers, Stereophonics, Kids in Glas Houses, Funeral for a Friend, Lostprophets, Katherine Jenkins.
Z Walii pochodzą: Anthony Hopkins, Richard Burton, Norman Davies, Catherine Zeta – Jones, Norman Davies, David Lloyd George. Walijskie korzenie mieli także trzej amerykańscy prezydenci: Thomas Jefferson, Abraham Lincoln i Richard Nixon.
Religia
Dominującą religią jest chrześcijaństwo, które wyznaje ok. 57 % ludności, 32 % mieszkańców Walii deklaruje się jako bezwyznaniowi. Religie niechrześcijańskie stanowią w Walii ok. 2,7 % i zaliczają się do nich: islam, hinduizm, sikhizm, buddyzm i judaizm.
Największym kościołem jest Kościół Walijski, który w przeszłości był częścią kościoła anglikańskiego, a od którego uniezależnił się ostatecznie w 1920 r. Drugie pod względem wielkości miejsce zajmuje kościół katolicki. Ponadto funkcjonuje Prezbiteriański Kościół Walijski powstały w 1811 r. oraz Kościół Apostolski założony przez Evana Robertsa.