Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Walii

W Walii obowiązują takie same przepisy ruchu drogowego, jak w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii. Do poruszania się po drogach upoważnieni są kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Kategoria B zezwala na prowadzenie samochodu osobowego do 3,5 tony oraz przewożenia przyczepy do 750 kg. W Walii ubezpieczenie OC dotyczy konkretnego kierowcy, a nie pojazdu, więc poruszanie się samochodem należącym i ubezpieczonym przez inną osobę, może wzbudzić wątpliwości tamtejszej policji drogowej. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Podstawową zasadą obowiązującą na tamtejszych drogach jest ruch lewostronny, który po krótkim treningu na rzadziej uczęszczanych trasach nie powinien sprawiać problemów. Pierwszeństwo mają za to pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. W pojeździe należy posiadać obowiązkowo trójkąt ostrzegawczy, choć zaleca się także przewożenie wyposażonej apteczki, gaśnicy oraz zapasowych żarówek.

Dozwolony poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,8 promila. Zakazane jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego oraz stosowanie sygnałów dźwiękowych (klaksonu) w godzinach nocnych. Zapięte pasy bezpieczeństwa obowiązują wszystkich pasażerów – z przodu, jak i z tyłu, o ile zostały zainstalowane. Przewożenie dzieci do 12 roku życia i 135 cm wzrostu możliwe jest wyłącznie w foteliku (także z przodu, pod warunkiem umieszczenia go tyłem do kierunku jazdy i tylko w pojazdach bez poduszki powietrznej w tym miejscu). Dzieci powyżej 12 lat powinny być zabezpieczone pasami dostosowanymi do ich wymiarów. Światła mijania obowiązują przede wszystkim od zmierzchu do świtu lub w przypadku złej widoczności.

Dozwolone prędkości podawane są w milach na godzinę. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 30 mph (48 km/h), a w terenie niezabudowanym – 60 mph (96 km/h). Na drogach ekspresowych i autostradach można poruszać się z prędkością do 70 mph (112 km/h).

Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego w Walii grożą wysokie mandaty. Za jazdę pod wpływem alkoholu – do równowartości 25 000 zł, za przekroczenie prędkości – do 5000 zł, podobnie w przypadku przejechania na czerwonym świetle i niezapiętych pasów bezpieczeństwa. Nieprawidłowe parkowanie zagrożone jest karą do 300 zł – odholowanie pojazdu lub zdjęcie blokady to kolejnych 700-750 zł.

Popularne miasta: