Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tajlandii

Informacje ogólne i położenie

Tajlandia to państwo położone w południowo-wschodniej części Azji, na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją i Mjanmą. W jej skład wchodzą także wyspy, z których największe to Phuket, Ko Samui i Phangam. Zamieszkiwana jest przez 67 milionów ludzi.

Kraj podzielony jest na 6 regionów – Centralny, Zachodni, Wschodni, Północny, Północno-Wschodni i Południowy. Z kolei regiony składają się z 76 prowincji, które dzielą się na dzielnice. Stolica kraju, Bangkok, podzielona jest na 50 dzielnic. Istnieją także 2 dystrykty specjalne – Bangkok i Pattaya.

Obowiązującą walutą jest baht. Społeczeństwo jest jednolite wyznaniowo – ponad 95 procent mieszkańców to wyznawcy buddyzmu. Głową państwa jest król, który działa w ramach monarchii konstytucyjnej.

Podróż samochodem

Wypożyczalnie samochodów działają przede wszystkim w dużych miastach i na lotniskach. Jest ich sporo. Średnio za wynajem pojazdu na 1 dzień należy zapłacić równowartość ok. 100 zł. Im dłuższy okres, tym niższa stawka dzienna. W większości przypadków drogi w Tajlandii są w bardzo dobrym stanie.

Nie oznacza to jednak braku utrudnień – podstawowym może być ruch lewostronny. Należy także liczyć się z korkami w centrach miast, a także dość swobodnym traktowaniem przepisów ruchu drogowego przez miejscowych kierowców. Drogi są dobrze oznaczone, choć w dużych aglomeracjach łatwo się zgubić (wiele małych, ślepych uliczek). Częste są kontrole policyjne – funkcjonariusze chętnie przyjmują drobne łapówki.

Podróż autobusem

W całej Tajlandii działa wielu przewoźników, którzy oferują przewozy autobusami o różnym standardzie. Najmniej komfortowe są pojazdy kursujące na krótkich trasach. Z kolei przejazdy wielogodzinne, w tym nocne, odbywają się często nowoczesnymi autokarami. Linie takie oznaczone są jako VIP. Średnio za bilet na odcinku kilkuset kilometrów trzeba zapłacić 50-100 zł, a na krótszych trasach – kilkanaście zł. W samym Bangkoku działa kilka dworców autobusowych w różnych częściach miasta.

Podróż busem

Minibusy w Tajlandii polecane są przede wszystkim na trasach między małymi miejscowościami. Często to jedyny środek transportu. Są zdecydowanie szybsze i bardziej komfortowe, niż lokalne autobusy, które zatrzymują się na wielu przystankach. W tym przypadku rozkład jazdy i godzina dojazdu do danego miejsca mają zdecydowanie więcej wspólnego z rzeczywistością.

Popularne są także pojazdy typu songthaew, czyli samochody dostawcze przerobione na pasażerskie. Poruszają się po terenie miejscowości, ale oferują także dłuższe trasy. Kursują przez cały dzień i nie stosują sztywnego rozkładu jazdy. Są bardzo tanie.

Inne środki transportu

Stosunkowo szybko i tanie można poruszać się po mieście tuk-tukami, czyli trzykołowymi pojazdami z dwoma miejscami dla pasażerów. Znacznie wolniejszym, ale równie ciekawym rozwiązaniem, są samlory, czyli riksze rowerowe.

Atrakcje turystyczne

Najpopularniejszym kierunkiem w Tajlandii jest oczywiście stolica, czyli Bangkok. Turyści znajdą w niej wiele ciekawych miejsc, w tym Wielki Pałac Królewski – kompleks niezwykłych zabudowań, niegdyś siedziba króla, Wat-Pho – jedna z najstarszych świątyń buddyjskich ze słynnym Leżącym Buddą czy świątynia Wat Arun z górującą nad okolicą charakterystyczną wieżą.

W stolicy warto odwiedzić także Muzeum Narodowe, prezentujące bogatą historię rodzimej sztuki. Atrakcją może być również przejazd koleją birmańską z Bangkoku, która przzebiega nad rzeką Kwai czy wizyta w mieście Sukhothai, w którym zachowały się wielowiekowe ruiny. Tajlandia to również aromatyczna kuchnia doceniana na całym świecie, piękny folklor i liczne festiwale kulturalne.

Wyznaczanie trasy