Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tajlandia – kultura i religia

Tajlandia to kraj o typowej kulturze azjatyckiej – duże znaczenie mają tu zatem obyczaje religijne i tradycje rodzinne. Można śmiało powiedzieć, że panuje tu szacunek „dla siwego włosa” – największym szacunkiem cieszą się bowiem ludzie starsi. Młodzi członkowie rodzin mają nie tylko obowiązek zgadzać się ze starszyzną, ale także utrzymywać swoich rodziców, a nawet mało zamożnych krewnych. Ponadto podobnie jak w Japonii dla Tajów najwyższą wartością jest honor i zachowanie twarzy. Warto wiedzieć, że tradycyjne tajskie powitanie nie polega na podaniu ręki, ale wykonaniu gestu zwanego „łaj”, czyli złożenia dłoni jak do modlitwy. Obecnie zwyczaj ten jest praktykowany głównie przez ludzi starszych.

W życiu codziennym mieszkańcy Tajlandii są radośni i otwarci na innych, chętnie nawiązują kontakty z turystami i służą pomocą. Najważniejszym świętem jest Tajski Nowy Rok wypadający w kwietniu. Co ciekawe, Tajowie czczą go podobnie jak my Śmigus-Dyngus – oblewają się wzajemnie wodą. Ponadto co miesiąc obchodzone jest święto Pełni Księżyca. Bardzo dużym szacunkiem obdarza się w Tajlandii panującego króla i jego rodzinę, ku ich czci obchodzony jest Dzień Dynastii Czakri (6 kwietnia).

Religia
Zdecydowana większość mieszkańców Tajlandii praktykuje buddyzm (blisko 94% populacji). Inne religie wyznawane w tym kraju to natomiast islam (5,5%), chrześcijaństwo (0,9%) i hinduizm (0,1%).

Popularne miasta: