Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Tajlandii

Podstawowe informacje
Tajlandia to państwo położone w południowo-wschodniej części Azji, na Półwyspie Indochińskim. Kraj graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją i Mjanmą. Ukształtowanie powierzchni jest w większości nizinne, na północy i na zachodzie ciągną się pasma górskie Thanon Tong Chai. Od zachodu Tajlandię oblewają wody Morza Andamańskiego, od wschodu zaś Zatoka Tajlandzka (Morze Południowochińskie).

Pod względem ustroju politycznego państwo to jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi król. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe. Językiem urzędowym jest natomiast tajski.

Ludność
Tajlandię zamieszkuje ponad 67 milionów ludzi, z czego 75% stanowią Tajowie, a 14% Chińczycy. Ponadto żyją tu Malajowie, Szanowie, Kajanowie i plemiona górskie (Karenowie, Miao, Lahu, Akha, Mien i Lisu).

Największe miasta
Stolicą i jednocześnie największym miastem Tajlandii jest Bangkok, którego populacja liczy ponad 5 milionów ludzi. Ponadto 30 miast posiada ponad 500 tysięcy mieszkańców, największe z nich to Nonthaburi, Pak Kret, Hat Yai, Nakhon Ratchasima, Chiang Mai czy Udon Thani.

Transport
Tajlandia posiada świetną infrastrukturę drogową (ponad 57 000 km). Główne trasy przebiegają od granicy z Kambodżą na wschodzie do granicy z Malezją na południu oraz wzdłuż wybrzeża Morza Andamańskiego na zachodzie. Po kraju z powodzeniem można podróżować samochodem lub autobusami. Ponadto w Tajlandii funkcjonuje kolej (ponad 4000 km), kolej naziemna, metro i transport wodny, obejmujący głównie promy. Co ciekawe, możliwe jest nabycie biletów łączących komunikację autobusową, kolejową i promy.

Największe międzynarodowe lotnisko w Tajlandii mieści się w Bangkoku – Port Lotniczy Don Muang. Ponadto inne duże lotniska to: Chiangmai, Phuket, Hatyai i U Tapao w Rayong.

Jak dotrzeć z Polski?
Najszybszym środkiem transportu z Polski do Tajlandii jest samolot. Nie ma bezpośrednich lotów rejsowych, a jedynie z przesiadkami. Jedną z najtańszych opcji oferują linie Qatar Airways (z przesiadką w mieście Doha) za około 1500 zł. Inne możliwości podróżowania to przejazd koleją z Malezji lub samochodem przez Most Przyjaźni z Laosu.

Turystyka
Turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi tajlandzkiej gospodarki. Głównym rejonem, do którego podróżują przyjezdni jest Bangkok. Ponadto turyści chętnie odwiedzają kąpieliska na północnym wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej (np. Pattaya zwana jest tajlandzką Riwierą). W okolicy Nankhon znajdują się liczne znaleziska archeologiczne, a także Park Narodowy Phu Kradeung. W Regionie Północnym można z kolei podziwiać malownicze wodospady, odpoczywać w basenach termalnych w Fang i zwiedzać lokalne starożytne zabytki w Sukhothai.

Popularne miasta: