Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia tajska

Kuchnia tajska zdobyła na świecie bardzo dużą popularność. Stanowi ona swoistą mieszankę smaków chińskich i indyjskich, jest raczej pikantna, a do większości potraw dodaje się pasty curry. Mieszkańcy Tajlandii jadają dużo ryb i owoców morza oraz mięsa drobiowego, a w roli przypraw używane są mleko kokosowe, trawa cytrynowa, imbir, kolendra, bazylia czy limonka.

Tradycyjne dania
Popularną tajską zupą jest tom yam, czyli ostro-kwaśny wywar z grzybami i krewetkami. Ponadto jada się małże w sosie kokosowym, gołąbki z rybiej ikry, różnego rodzaju curry (z mięsem, żółte curry, curry w stylu indyjskim). Z dań mięsnych powodzeniem cieszą się kai yang (kurczak pieczony w ziołach z miodem), mu pat prio wan (wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym), wołowina w sosie ostrygowym czy ryż z czerwoną wieprzowiną. Ważną część tajskiej kuchni stanowią również pikantne sałatki, np. z zielonej papai Som Tam.

Desery i napoje
Do deserów najczęściej wykorzystuje się w Tajlandii egzotyczne owoce i mleczko kokosowe. Wśród najbardziej polecanych słodkości można wymienić banany w mleku kokosowym, koktajl z mango i mleka kokosowego czy naleśniki kokosowe z bananami.

Z napojów często spożywane są soki ze świeżo wyciskanych owoców, np. sok z limonki, napój z zielonego ananasa, a także mrożone kawy i herbaty.

Popularne miasta: