Tajlandia – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Tajlandia pod względem administracyjnym dzieli się na 6 regionów. Są to Region Centralny, Zachodni, Wschodni, Północny, Północno-Wschodni i Południowy. Mniejsze jednostki administracyjne to natomiast prowincje, których jest 76. Oprócz tego wyróżnia się dwa dystrykty specjalne: Bangkok i Pattaya. Prowincje i dystrykty podzielone są na dzielnice.
Regiony turystyczne
Regiony koncentracji ruchu turystycznego w Tajlandii właściwie pokrywają się z podziałem administracyjnym. Wyróżnia się tu zatem Tajlandię Centralną, Tajlandię Północną, Północno-Wschodnią, Wschodnie Wybrzeże Tajlandii oraz Tajlandię Południową, czyli Wybrzeże Zatoki Tajlandzkiej.
Sercem Centralnej Tajlandii jest Bangkok, stolica kraju. Szczególnie znanym miejscem w mieście jest Plac Pra Mane. Pobliskie Muang Mane słynie z największego na świecie muzeum budownictwa, a Ayutthaya nazywana jest azjatyckimi Pompejami. Dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się również plaże Zatoki Tajlandzkiej i parki narodowe, np. KhaoYai.
Region Wschodni to Równina Korat, turyści odwiedzają tu przede wszystkim Nakhon Ratczasima. Obszar ten słynie ze znalezisk archeologicznych, jak rysunki na grotach skalnych czy starożytne naczynia. Region Południowy obejmuje natomiast wiele kąpielisk nad Morzem Andamańskim, jak Phuket.
Region Północny posiada zróżnicowany charakter – obfituje w rzeki i wzgórza. Jego stolicą jest miasto Cziang Maj. Można tu również podziwiać wodospady Mea Klang i Park Narodowy Doi Inthanon.