Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sztokholmu

Informacje ogólne i położenie

Sztokholm to największe miasto i stolica Szwecji. Położone w środkowej części kraju na 14 wyspach nad zatoką Saltsjon (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar. Podzielone jest na 14 dzielnic.

Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 870 tysięcy ludzi, a obszar stołeczny Sztokholmu – ponad 2 miliony. Stanowi centrum administracyjne kraju – znajduje się tu siedziba rodziny królewskiej, rządu i parlamentu.

Podróż samochodem

W Szwecji honorowane jest polskie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h. Światła mijania obowiązują przez całą dobę, a maksymalny poziom alkoholu w organizmie – 0,2 promila. Należy przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego. Kontrole drogowe są częste, a mandaty wyjątkowo wysokie.

Zalecane jest unikanie poruszania się po centrum miasta samochodem. Wiąże się to z dodatkową opłatą 10-20 koron szwedzkich. Trudno o wolne miejsca parkingowe. Komunikacja miejska jest w tym przypadku znacznie korzystniejszym rozwiązaniem (np. metro).

Przez Sztokholm przebiegają trasy europejskie E4, E18 i E20. Wokół miasta przebiega obwodnica autostradowa. Istniejące fragmenty przebiegają na południu i zachodu Sztokholmu. Płatny wjazd do centrum obowiązuje w godzinach 6.30-18.30.

Podróż pociągiem

Głównym dworcem kolejowym w mieście jest Dworzec Centralny. Obsługuje połączenia lokalne i dalekobieżne oraz kolej podmiejską. Sieć Pendeltag składa się z 3 linii i kursuje wewnątrz miasta oraz w jego okolicach (trasa J35: Bålsta – Västerhaninge – Nynäshamn, J36: Märsta – Södertälje centrum, J37: Södertälje centrum – Gnesta).

Sieć Roslagsbanan to wąskotorowa kolej aglomeracyjna, składająca się także z 3 linii (27: Stockholms östra station – Kårsta, 28: Stockholms östra station – Österskär. 29: Stockholms östra station – Näsbypark).

Sztokholm jest dobrze skomunikowany z większością dużych szwedzkich miast. Do dyspozycji podróżnych jest także połączenie kolejowe Arlanda Express, prowadzące do portu lotniczego Sztokholm-Arlanda.

Komunikacja miejska

Podstawowym środkiem transportu w Sztokholmie jest metro, czyli szybka kolej miejska podziemna i naziemna. Do dyspozycji pasażerów są 3 linie – 1, zielona, 49 stacji, trasa Kungsträdgården – Hjulsta/Akalla; 2, czerwona, 36 stacji, trasa Norsborg/Fruängen – Ropsten/Mörby centrum oraz 3, niebieska, 20 stacji, Åkeshov/Alvik/Hässelby strand – Skarpnäck/Farsta strand/Hagsätra.

W centrum oraz na przedmieściach Sztokholmu skorzystać można także z niebieskich linii autobusowych (pojazdy komunikacji miejskiej są właśnie w tym kolorze). Komunikację miejską wspomagają pojedyncze tramwajowe oraz tzw. szybki tramwaj. Bilet jednorazowy na wszystkie środki transportu (do wykorzystania tylko w czasie jednego przejazdu) kosztuje 30 koron. Przy dłuższym pobycie warto zakupić kartę wieloprzejazdową (np. 8 przejazdów za 170 koron) lub miesięczną (350 koron).

Warto skorzystać również z wypożyczalni rowerów. Na wyspy archipelagu sztokholmskiego kursują promy. Taksówki są wyjątkowo drogie. W mieście zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest komunikacja miejska.

Podróż samolotem

Około 40 kilometrów na północ od centrum znajduje się Port lotniczy Sztokholm-Arlanda. To największe międzynarodowe lotnisko w Szwecji, oferujące także połączenia lokalne. Rocznie korzysta z niego ok. 20 milionów pasażerów.

Obsługuje wiele międzynarodowych linii lotniczych, w tym bezpośrednie połączenia LOT i Norwegian do Warszawy. Z centrum Sztokholmu do lotniska kursują autobusy oraz szybkie połączenie kolejowe Arlanda Express.

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją Sztokholmu są bez wątpienia Zamek Królewski z ekspozycjami dotyczącymi historii zamku, antyków czy insygniów władzy królewskiej oraz Drottningholm – rezydencja królewska z XVII wieku na przedmieściach miasta.

Bez wątpienia warto odwiedzić Gamla Stan, czyli sztokholmskie stare miasto położone na 4 wyspach z malowniczym rynkiem i budynkiem parlamentu. Ciekawymi punktami zwiedzania miasta są również zabytkowe kościoły czy najwęższa uliczka w Sztokholmie - Marten Trotzigs grand.

Na uwagę zasługują interesujące muzea – Muzeum Alfreda Nobla, Muzeum Techniki czy Muzeum Vasa poświęcone morzu.

Wyznaczanie trasy