Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Sztokholmie

Podstawowe informacje
Sztokholm jest stolicą Królestwa Szwecji i największą metropolią tego kraju. Miasto to, o powierzchni 188 km², zamieszkuje 871 952 ludzi. Sztokholm, zwany ze względu na swój urok Wenecją Północy, posiada niezwykle malownicze położenie – jest usytuowany na 14 wyspach połączonych mostami. Miasto lzży nad jeziorem Melar i Zatoką Saltsjön (zatoka Morza Bałtyckiego).

Jeśli chodzi o etymologię nazwy, wywodzi się ona od złożenia słów „stock”, czyli „pień” oraz „holm”, a więc „wyspa”. Na cały region składa się bowiem aż 24 000 małych wysepek.

Pod względem administracyjnym miasto jest podzielone na 14 dzielnic, w obrębie których wyróżnia się mniejsze kwatery. Dzielnice miasta to: Bromma, Enskede-Årsta-Vantör, Farsta, Hägersten-Liljeholmen, Hässelby-Vällingby, Kungsholmen, Norrmalm, Rinkeby-Kista, Skarpnäck, Skärholmen, Spånga-Tensta, Södermalm, Älvsjö, ster malm.

Sztokholm stanowi najważniejszy kulturalny, polityczny i gospodarczy ośrodek kraju. Jest siedzibą dynastii królewskiej, władz państwowych i administracyjnych, a także słynnej Akademii Szwedzkiej przyznającej Nagrodę Nobla.

Historia miasta
W staroskandynawskich podaniach miasto to nazywane jest Agnafit, od imienia mitycznego króla Agne. Historyczne początki metropolii sięgają natomiast XIII wieku, kiedy to jarl Birger Magnusson wybudował tu twierdzę zwaną Trzy Korony. Miasto bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym, rozrastając się wokół dzielnicy Gamla Stan (Stare Miasto).

W 1436 roku Sztokholm uzyskał status stolicy Szwecji, przejmując tę godność po Sigtunie. Miasto miało burzliwe dzieje - między XVI i XVII wiekiem metropolia kilkakrotnie przechodziła z rąk Szwedów do Duńczyków. Jednak od 1532 roku ostatecznie zapanowali tu szwedzcy królowie, obierając sobie za siedzibę pałac Trzy Korony.

Dramatycznym wydarzeniem w historii Sztokholmu był ogromny pożar w XVII wieku, który pochłonął dużą część zabytkowej architektury. Zniszczeniu uległy między innymi Trzy Korony. W połowie XVIII wieku na miejscu starej twierdzy wzniesiono Pałac Królewski.

Jednym z ważniejszych etapów historii miasta było powstanie słynnej Akademii Szwedzkiej, która co roku dokonuje nominacji laureatów Nagrody Nobla. Akademia została powołana do życia w 1776 roku.

Atrakcje turystyczne
Sztokholm oferuje turystom niezwykle wiele atrakcji. Najstarszą dzielnicą miasta jest Gamla Stan (Stare Miasto), utrzymana w klimacie średniowiecznej przeszłości tej metropolii. W jej centralnej części znajduje się Stortorget - czyli rynek, przy którym znajduje się między innymi siedziba Szwedzkiej Akademii, a także Muzeum Nobla i Sztokholmska Giełda Papierów Wartościowych.

Budowle, które przyciągają tu największą uwagę, to gotycki kościół świętego Mikołaja, Storkyrkan oraz barokowy Zamek Królewski (Kungliga Slottet). Na wyspie znajduje się również Dom Magnatów (Riddarhuser) - siedziba dawnego parlamentu Szwecji oraz Ridderholms Kyrkon – kościół franciszkański pełniący funkcję królewskiego mauzoleum.

Ważnym zabytkiem Sztokholmu jest również wzniesiona w XVII wieku rezydencja królewska Drottningholm, usytuowana na wyspie Lovön, na przedmieściach. Stolica Szwecji to również miasto ponad 70 muzeów, z których ważniejszymi są Muzeum Okrętu „Waza”, Skansen, Muzeum Astrid Lindgren czy Muzeum Sztuki Współczesnej.

Warto również zwrócić uwagę na wyjątkowe sztokholmskie metro, pomyślane jako galeria sztuki nowoczesnej. Każda stacja została bowiem ozdobiona dziełem innego artysty.

Popularne miasta: