Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (ARN)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Sztokholm-Arlanda to międzynarodowe lotnisko położone w gminie Sigtuna, 42 kilometry na północ od centrum Sztokholmu i 28 kilometrów na południowy wschód od Uppsali. To największy port lotniczy w Szwecji, z którego rocznie korzysta ok. 19 milionów pasażerów.

Składa się z 4 terminali – terminal 2 i 5 obsługują połączenia międzynarodowe, a 3 i 4 – lokalne. W skład lotniska wchodzi także SkyCity, gdzie mieści się wiele sklepów, lokali gastronomicznych i punktów usługowych. Połączenia do Polski oferują linie lotnicze Norwegian (Kraków, Warszawa) oraz LOT (Warszawa).

Terminale

Terminal 2 obsługuje loty międzynarodowe. Na poziomach 3 i 4 znajdują się sklepy (w tym jeden wolnocłowy), biura wybranych linii lotniczych, kawiarnie, restauracja, bankomaty, salon biznesowy i toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi). Drugi międzynarodowy terminal (terminal 5) stanowi największą część lotniska. Na poziomach 1-4 mieści się kilkanaście lokali gastronomicznych, ponad 20 sklepów, punkt zwrotu podatku VAT, bankomaty i toalety.

W terminalu 3 (obsługującym połączenia lokalne) znajduje się jedna restauracja, sklep i toalety (w tym dla niepełnosprawnych). Terminal 4 także obsługuje połączenia lokalne i mieszczą się w nim lokale gastronomiczne, kilka sklepów, bankomaty, punkt informacyjny oraz toalety.

Strefa SkyCity to wielopoziomowa część budynku, w której znajduje się m.in. 10 sklepów, apteka, pralnia, hotel, gabinet stomatologiczny, punkt medyczny, kilkanaście lokali gastronomicznych, bankomaty, kaplica i toalety.

Parking

Parkingi znajdują się przy SkyCity oraz przed terminalami. W pierwszym przypadku postój przez jedną godzinę kosztuje 80 koron, a 1 dzień – 350 koron. Parking przed terminalem 2 – 1 godzina – 80 koron, 1 dzień – 220-310 koron. Terminal 4 – 1 godzina – 80 koron, 1 dzień – 270-310 koron. Terminal 5 – 1 godzina – 80 koron, 1 dzień – 270-310 koron.

Do dyspozycji podróżnych jest długoterminowy parking ekonomiczny. Postój przez jedną godzinę kosztuje 50 koron, 1-4 dni – 110 koron za dzień, 1 tydzień – 480-530 koron, każdy następny tydzień – 220 koron.

Transport na lotnisko

Samochodem na lotnisko Arlanda ze Sztokholmu dotrzeć można trasą europejską E4 w kierunku północnym. Podróżując z Uppsali, należy kierować się na południe.

Transport do portu lotniczego obsługują linie autobusowe firm Swebus i Flygbussarna. Kursują ze Sztokholmu (Dworzec Centralny oraz centrum miasta). Połączenia nocne zapewnia firma SL – linie 592 i 593. Z Uppsali dotrzeć można autobusem Upplands Lokaltrafik, linią 801. Autobusy zatrzymują się przed wszystkimi terminalami.

Najwygodniejsze połączenie oferuje szybki pociąg Arlanda Express kursujący z Dworca Centralnego w Sztokholmie. Kursuje co 10-15 minut. Można także skorzystać z kolei podmiejskiej ze Sztokholmu i Uppsali. Pociągi zatrzymują się na stacji w budynku Sky City.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska