Praca i zarobki w Sztokholmie
Formalności
Podjęcie stałej pracy w Sztokholmie wymaga posiadania ważnego paszportu, a także wystąpienia o pozwolenie na pobyt na terenie Szwecji. Można je uzyskać, składając stosowny wniosek do Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket) wraz z ofertą pracy, którą ma się zamiar podjąć lub najlepiej zawartą umową o pracę.
Ponadto niezbędne jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej (personnummer), po który należy się udać do Urzędu Skarbowego. Posiadanie tego numeru umożliwia między innymi otwarcie konta bankowego oraz daje prawo do korzystania z normalnych świadczeń zdrowotnych.
Gdzie szukać pracy?
W Sztokholmie największe szanse na podjęcie zatrudnienia mają pracownicy budowlani, mechanicy samochodowi, osoby sprzątające, opiekujące się ludźmi w podeszłym wieku, fryzjerzy. Ponadto zaś poszukuje się pielęgniarek, lekarzy, farmaceutów czy dentystów.
Zarobki
W Szwecji nie ma ustalonej płacy minimalnej. Zarobki ustala się na zasadzie porozumienia pracodawców ze związkami zawodowymi. W Sztokholmie zarobki są niewątpliwie najwyższe w całym kraju, ale też koszty utrzymania należą do bardzo wysokich. Średnia pensja w Sztokholmie wynosi 28 000 SEK (13 500 zł). Za pracę fizyczną w charakterze osoby sprzątającej można zarobić nawet 100 koron za godzinę. Kierowcy zarabiają około 25 000 koron. Zarobki pielęgniarek to około 30 000 koron, lekarze zaś mogą liczyć nawet na 50 000 SEK miesięcznie.
Przydatne adresy i instytucje
Poszukiwanie pracy w Sztokholmie można rozpocząć od przejrzenia informacji udzielanych przez Europejskich Służb Zatrudnienia EURES (www.europa.eu) oraz portale polonijne, np. www.poloniainfo.se lub www.szwecja24.info. Ważnym źródłem ofert pracy jest również sztokholmski Urząd Pracy (Arbetsförmedlingen) - www.ams.se.