Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sztokholm - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Najdawniejsze zabytki Sztokholmu zlokalizowane są w dzielnicy Gamla Stan, czyli Stare Miasto. Jest ona usytuowana na wyspach: Stadsholmen, Riddarholmen, Strömsborg i Helgeandsholmen. Przy Rynku Stortorget znajduje się siedziba Szwedzkiej Akademii, Muzeum Nobla oraz Biblioteka Nobla.

Najważniejszą budowlą Gamla Stan jest barokowy Zamek Królewski (Kungliga slottet), wzniesiony na miejscu dawniejszej twierdzy Trzy Korony. Można w nim zwiedzić apartamenty królewskie oraz trzy podziemne, historyczne muzea.

Na terenie Gamla Stan usytuowane są także: franciszkański kościół-mauzoleum królewskie  Ridderholms Kyrkon i gotycki kościół świętego Mikołaja (Storkyrkan). W katerze Storkyrkan odbywają się najważniejsze uroczystości religijne w kraju.

Znanym sztokholmskim zabytkiem jest również obecna rezydencja królewska, Drottningholm. Ten pochodzący z XVII wieku pałac zwany jest Wersalem Północy. Zachwyca bowiem wspaniałą i bogatą kolekcją sztuki, a także pięknymi ogrodami, gdzie największym zainteresowaniem cieszy się egzotyczny Pawilon Chiński.

Ciekawe miejsca
Do bardzo interesujących miejsc Sztokholmu należy ponad 70 miejskich muzeów. Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu, Muzeum Okrętu „Waza” (jedynego XVII-wiecznego okrętu na świecie, który przetrwał do dnia dzisiejszego), Skansen wraz z zoo, Muzeum Astrid Lindgren czy Ogród Millesa.

Atrakcje
W Sztokholmie z pewnością nie można się nudzić. Lokalną atrakcją jest chociażby przejazd miejskim metrem, na którym każda stacja została ozdobiona dziełem sztuki plastycznej. Ponadto można miło spędzić czas w Grona Lund, najstarszym szwedzkim wesołym miasteczku czy wypić drinka w słynnym Icebar – barze wykutym w lodzie.

Najsłynniejszą dzielnicą Sztokholmu jest Södermalm, pełna klimatycznych restauracji ora. To właśnie tam toczy się akcja większości powieści Stiega Larssona.

Wycieczki
Sztokholm można z powodzeniem zwiedzać na własną rękę. Najtańszym środkiem transportu jest samolot. Tanie loty oferowane przez linie Wizz Air czy Ryanair zaczynają się już od 40 zł, a nawet można trafić na jeszcze bardziej atrakcyjne promocje. Ponadto można polecieć liniami LOT lub Norwegian bądź zafundować sobie wycieczkę promem. Nocleg w hostelu można znaleźć od mniej więcej 160 zł. Z kolei za dwuosobowy pokój w hotelu trzeba się liczyć z wydatkiem od 300 zł.

Przy zwiedzaniu Sztokholmu warto zakupić Stockholm Card, która zapewnia wstęp do wszystkich muzeów miasta i ważniejszych obiektów, a także korzystanie z komunikacji miejskiej. Kartę można wykupić na 24 godziny za 330 SEK, 48 za 460 SEK lub 72 za 580 SEK.

Można również skorzystać z turystyki zorganizowanej. W tym wypadku mamy do wyboru np. czterodniowy rejs promem ze Świnoujścia lub Gdańska w cenie od 550 zł. Poszerzenie wycieczki o inne atrakcje dostępne jest w cenie około 1250 zł.

Popularne miasta: