Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sycylii

Informacje ogólne
Sycylia to autonomiczny region Włoch i jednocześnie największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Malownicze krajobrazy, możliwość zobaczenia Etny oraz zetknięcia się z perłami europejskich zabytków z odległych epok co roku przyciągają w to miejsce rzesze turystów. Obecnie wyspę zamieszkuje ponad 5 milionów ludzi. Kulturowo-gospodarczą stolicą Sycylii jest Palermo, natomiast innymi ważnymi miastami są Syrakuzy, Mesyna czy Katania.

Podział administracyjny
Sycylia pod względem administracyjnym dzieli się na dziewięć prowincji: Palermo, Katania, Mesyna,  Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna.

Środki transportu
Transport na Sycylii obejmuje połączenia autobusowe, pociągi oraz promy i wodoloty. W większych miastach, np. w Palermo funkcjonuje również metro. Po wyspie najlepiej poruszać się autokarem, zakupując bilet u kierowcy lub, co ciekawe, w pobliskim barze. W dużych miastach znajdują się dworce autobusowe, natomiast w pozostałej części wyspy miejscem odjazdu i przyjazdu są po prostu przystanki. W Katanii funkcjonuje specjalna linia autobusowa kursująca w okolice Etny.

Połączenia kolejowe obsługują włoskie linie Trenitalia, pociągi są bardzo komfortowe, klimatyzowane i można nimi objechać całą wyspę. Bilety kupuje się w automatach na stacjach i należy je skasować przed wejściem do wagonu. Ceny nie są wygórowane – za przejazd z Palermo do Syrakuz zapłacimy np. około 18 euro.

Jeśli chodzi o poruszanie się po Sycylii własnym samochodem, należy pamiętać, że sieć dróg jest najlepiej rozwinięta na północy i na wschodzie. Biegną tu autostrady: A18 (Mesyna, Taormina, Katania), podzielona na dwa odcinki; A20 (Mesyna, Patti, Campofelice di Roccella), łącząca się z odcinkiem A19 – na trasie Palermo – Enna – Catania.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na Sycylię można dotrzeć drogą lotniczą. Na wyspie mieści się kilka międzynarodowych lotnisk, z których największą popularnością cieszą się Catania-Vincenzo Ballini, w okolicach miasta Katania oraz Lotnisko Palermo w Punta Raisi. Innym sycylijskim portem lotniczym jest Trapani Birgi AST.

Samochodem można dojechać z Polski trasą przez Słowację i Austrię do Włoch, np. do Neapolu, skąd kursują promy na Sycylię. Inną możliwością jest przejazd koleją z Rzymu do Neapolu, a stamtąd na wyspę.

Wyznaczanie trasy