Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sycylia - zabytki i atrakcje

Zabytki
Na Sycylii mieści się wiele cennych zabytków, dzieł sztuki i obiektów kultury. Kilka z nich znajduje się na liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO, stąd podczas wycieczki objazdowej po wyspie warto obejrzeć każdy z nich. Zalicza się tu skarby miasta Syrakuzy, metropolii starożytnej Hellady, a więc grecki i rzymski amfiteatr i kamieniołomy. Innymi antycznymi zabytkami o podobnej wartości są budowle sakralne z VI i V w. p. n. e. zlokalizowane w Dolinie Świątyń, w miejscowości Agrigento, w południowej części Sycylii. Kolejnym cennym obiektem jest Villa Romana del Casale w okolicy Piazza Armerina, pochodząca z przełomu IV i III stulecia p.n. e. Z kolei miasta w dolinie Noto to perły architektury barokowej, są to między innymi Katania, Modica czy Caltagirone.

W Palermo, kulturowej stolicy Sycylii, uwagę turystów przyciągają z kolei liczne świątynie z różnych epok historycznych. Znajdziemy tu zatem świątynie romańskie (np. San Cataldo), gotyckie (S. Agostino), renesansowe (S. Maria dei Miracoli) czy barkowe (S. Matteo). W Palermo znajduje się również Pałac Normanów wzniesiony na ruinach arabskiego zamku.

Ciekawe miejsca
Jednym z najsłynniejszych miejsc na Sycylii jest oczywiście wulkan Etna, który znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Wznosi się on na wysokość 3340 m n.p.m. i wciąż jest czynny. U jego stóp rozciąga się malownicza Katania, gdzie możemy odwiedzić np. wioskę Randazzo w całości zbudowaną z wulkanicznej lawy. Atrakcją tej miejscowości jest trzynastowieczna katedra Santa Maria.

Miłośnikom mocnych wrażeń można polecić z kolei odwiedzenie Katakumb Ojców Kapucynów w Palermo, gdzie znajduje się ponad 8 tysięcy zmumifikowanych szkieletów.

Atrakcje turystyczne
Typowo wypoczynkową miejscowością na Sycylii jest natomiast Cefalu, w okolicach Palermo, u podnóży Rocca. Znajdują się tu malownicze plaże, w pobliżu których wybudowano przytulne hoteliki, a nieopodal mieści się olbrzymie pole namiotowe. W miasteczku nie brakuje również zabytków, zwłaszcza zabudowań średniowiecznych.

Znane miejsce na Sycylii to również miasteczko Taormina, w prowincji Mesyna. Taormina zlokalizowana jest na skalistym tarasie, znajdującym się na wysokości 200 m. n.p. m. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Etnę, ponadto zaś turyści odwiedzają grecki teatr i okoliczne wodospady.
 

Popularne miasta: