Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Sycylii

Podstawowe informacje
Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, formalnie należąca do Włoch. Od Półwyspu Apenińskiego oddziela ją Cieśnina Mesyńska. Wyspa jest niesłychanie malownicza, dlatego stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych prze turystów regionów Italii. Od północy otoczona przez wody Morza Tyrreńskiego, od wschodu i południa zaś przez Morze Jońskie posiada wspaniałe wybrzeża o zróżnicowanym krajobrazie. Północną część Sycylii zajmują góry, z najwyższym stożkiem wulkanicznym Etna.

Wyspę zamieszkuje obecnie około 5 milionów ludzi. Głównymi ośrodkami gospodarczymi i kulturalnymi są tu miasta, które ze względu na swoje historyczne walory przyciągają licznych podróżników. Szczególnie warto zatem odwiedzić Palermo (nieformalną stolicę Sycylii), Mesynę czy Syrakuzy.

Historia wyspy
Historyczne dzieje Sycylii rozpoczęły się około XII wieku p. n. e. Terytorium wyspy początkowo zamieszkiwały plemiona Sykanów, Sykulów i Elymów następnie wyparte przez Fenicjan. Szczególnie płodnym okresem w rozwoju Sycylii był czas panowania Grecji, między VIII a III stuleciem p.n.e. wyspa znajdowała się bowiem pod ich rządami. To wówczas rozkwitały Syrakuzy czy Mesyna. Od V wieku Sycylia przechodziła jednak zmienne koleje losu, znajdując się na przemian w greckich i kartagińskich rękach. Ostatecznie, w 215 r. p. n.e  wyspę opanowała Republika Rzymu. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego władzę przejęli Wandalowie, a następnie Ostrogoci i Bizancjum. Pomiędzy IX a XI stuleciem panowali tu Arabowie, którzy zostali wyparci przez Normanów pod wodzą Rogera I.

W kolejnych wiekach Sycylia należała do okręgu Świętego Cesarstwa, a władzę dzierżyli tu cesarze: Henryk VI, Fryderyk II i Karol I. Sycylijczycy dążyli jednak do ustanowienia własnych rządów, w efekcie czego dochodziło do licznych starć, powstań i walki politycznej. W XV wieku Sycylia została zjednoczona z Królestwem Neapolu przez Alfonsa Aragońskiego. Po kilku wiekach panowania Hiszpan, w 1816 roku utworzono Królestwo Obojga Sycylii pod wodzą Ferdynanda I. W 1860 roku Sycylia została zdobyta przez Giuseppe Garibaldiego, a rok później weszła w skład zjednoczonego Królestwa Włoch. Po II wojnie światowej Sycylia otrzymała autonomię w obrębie republiki włoskiej. Jednocześnie zaś została mocno zdominowana przez działanie mafii.

Atrakcje turystyczne
Sycylia to region Włoch o niezwykle bogatej ofercie turystycznej. Można tu zarówno wspaniale wypocząć, zobaczyć wyjątkowe cuda natury, jak i poznać początki europejskiej kultury i sztuki. Sycylia nieodłącznie kojarzy się z Etną, aktywnym wulkanem na wschodnim wybrzeżu wyspy. U jego stóp toczy się zwyczajne życie, znajduje się tu prowincja Katania, a tymczasem ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 2012 roku. Co ciekawe, kratery i zbocza Etny w okresie zimowym służą jako stoki narciarskie.

Warto również odwiedzić słynne sycylijskie miasta związane ze starożytną Helladą, a więc Syrakuzy, Mesynę i Katanię. W Syrakuzach można oglądać antyczny grecki teatr oraz kamieniołomy. W miejscowości Agrigento, we wschodniej części wyspy, mieści się z kolei  Dolina Świątyń, w której znajduje się dziesięć starożytnych budowli sakralnych pochodzących z VI i V w. p. n. e. Palermo to natomiast bogaty zbiór architektury sakralnej różnych epok: stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego czy baroku.

Popularne miasta: