Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Rzymu

Informacje ogólne i położenie

Rzym to miasto w środkowej części Włoch, a także stolica państwa. Położone jest nad rzeką Tybr, w regionie administracyjnym Lacjum. Jest siedzibą prezydenta, ministerstw i innych urzędów. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 2,8 mln ludzi, a cały zespół miejski to nawet 4 miliony mieszkańców. Rzym to ważny ośrodek polityczny, finansowy, gospodarczy i turystyczny. Część miasta stanowi najmniejsze państwo świata – Watykan.

Podróż samochodem

Poruszanie się po Rzymie samochodem nie jest polecane turystom. Ruch na drogach jest wzmożony niemal o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo, największe atrakcje miasta znajdują się w strefie ograniczonego ruchu, do której nie można wjechać bez specjalnego pozwolenia. Parkowanie możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych strefach płatnego postoju.

Najważniejszą drogą jest autostrada A90, czyli Grande Raccordo Anulare, która tworzy pierścień wokół miasta. Połączona jest z autostradą A1 na trasie Mediolan-Neapol, A24 z Rzymu do Teramo oraz A91 z Rzymu do portu lotniczego Fiumicino.

Podróż komunikacją miejską

Rzymska komunikacja miejska jest bardzo rozbudowana – w jej skład wchodzi kilkadziesiąt linii autobusowych, 2 linie podziemnego metra, kilka linii kolei podmiejskiej i tramwajowych oraz 2 linie trolejbusów. Centrum miasta wchodzi w skład jednej strefy, więc zwiedzając Rzym wystarczy zakupić bilet ważny tylko w tej strefie. Działa tu zintegrowany system biletów Metrebus – ważnych we wszystkich środkach transportu

Metro

W Rzymie funkcjonują dwie linie podziemnego metra. To A i B (oraz B1, która odchodzi ze stacji Bolonia do Jonio i stanowi część linii B). Tworzą one znak X na mapie centrum miasta, krzyżują się na stacji kolejowej Teremini. To najszybszy i najwygodniejszy środek transportu w mieście, choć nie dociera wszędzie.

Autobusy i tramwaje

Firma ATAC oferuje ponad 200 linii autobusowych i tramwajowych, kursujących w obrębie miasta, a także na jego przedmieścia. Autobusy kursują w godzinach 6.00-24.00 oraz nocą (oznaczone są jako N). Linii tramwajowych jest tylko kilka, ale mają zasadniczą zaletę – nie stoją w korkach. Po Rzymie kursują także 2 linie trolejbusów.

Kolej podmiejska

W rzeczywistości to część systemu metra, ale to pociągi naziemne. Poruszają się na kilku trasach – Ostiense – do dzielnicy nadmorskiej, Piazzale Flaminio-Prima Porta – do dzielnic na północy miasta oraz Roma Laziale-Giardinetti – na wschodzie.

Taksówki

Po Rzymie kursują charakterystyczne białe taksówki. Nie jest to najtańszy środek transportu, a na dodatek często wiąże się z zatorami na drogach. Wszystkie posiadają taksometry. Cenniki są stałe i pozostają do wglądu wewnątrz pojazdu.

Podróż samolotem

W pobliżu miasta znajdują się dwa duże międzynarodowe lotniska pasażerskie. To Rzym-Ciampino, położony 15 km od centrum Rzymu, obsługujące tanie linie lotnicze, w tym Ryanair kursujący do kilku polskich miast oraz Rzym-Fiumicino, położone 30 km od centrum, największe lotnisko we Włoszech, w sezonie oferujące połączenia LOT do Warszawy i Krakowa.

Atrakcje turystyczne

Rzym to jedno z najpiękniejszych miast świata, w którym historia przemawia do nas niemal z każdego zakątka. Warto zobaczyć m.in. bazyliki – św. Jana na Lateranie, św. Pawła, św. Agnieszki czy Santa Maria Maggiore. Architektura sakralna to zdecydowanie najmocniejsza strona tego miasta.

Nie można zapomnieć o pozostałościach zabudowań sprzed nawet kilku tysięcy lat – Circus Maximus, Forum Romanum (najstarszym placu w Rzymie), Koloseum, Piramidzie Cestiusza czy Panteonie. Odwiedzając „Wieczne miasto” wielu nie może odmówić sobie przyjemności zrobienia pamiątkowej fotografii przy Fontannie di Trevi, Placu Weneckim czy Schodach Hiszpańskich.

Wyznaczanie trasy