Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Rzymie

Podstawowe informacje

Rzym, zwany Wiecznym Miastem, jest stolicą Włoch. Leży w środkowej części kraju, w regionie Lazio (Lacjum), nad rzeką Tyber, ok. 30 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Dzisiejsze centrum Rzymu zostało wzniesione na 7 wzgórzach: Kapitol, Platyn, Kwirynał, Eskwilin, Awentyn, Wiminał, Celius. Na terenie Rzymu znajduje się Watykan – najmniejsze państwo świata, siedziba papieży.
 
Rzym liczy ok. 2,7 mln mieszkańców. Jest największym miastem Włoch, centrum życia politycznego, kulturalnego, gospodarczego i naukowego. Przez wieki Rzym był stolicą potężnego imperium. Rzymska filozofia, sztuka, architektura i literatura stały się jednym z filarów współczesnej kultury europejskiej.

Historia miasta

Według legendy Rzym mieli założyć w 753 r. p.n.e. dwaj bracia bliźniacy – Romulus i Remus, wykarmieni przez wilczycę. Podczas zakładania nowej osady doszło między nimi do konfliktu, w wyniku którego Romulus zabił Remusa. Romulus został pierwszym królem Rzymu. Po nim miało panować jeszcze sześciu królów, a następnie Rzym przekształcił się w republikę.

Zgodnie z potwierdzonymi historycznie faktami w starożytności tereny dzisiejszego Rzymu zamieszkiwali Latynowie. W VII w p.n.e. władzę w Rzymie przejęli Etruskowie. Ostatni władca etruski z dynastii Tarkwiniuszy, Tarkwiniusz Pyszny, został obalony i na miejsce monarchii wprowadzono ustrój republikański. Na przełomie IV i III w p.n.e. Rzym przejął kontrolę nad całym Półwyspem Apenińskim. Na drodze systematycznych podbojów niewielkie państwo przekształciło się w gigantyczne imperium, obejmujące ziemie wokół basenu Morza Śródziemnego.
 
W 44 r. p.n.e. Juliusz Cezar obalił rządy senatu i ogłosił się dyktatorem. W 27 r. p.n.e. Oktawian August ogłosił się cesarzem, przekształcając tym samym republikę w cesarstwo. Kryzys cesarstwa rozpoczął się w III w n.e.  – jego przyczyną były wojny domowe, najazdy barbarzyńców, epidemie i narastające trudności gospodarcze. W 330 r. Konstantyn Wielki przeniósł stolice cesarstwa do Konstantynopola. W 395 r. nastąpił podział Imperium Rzymskiego na Cesarstwo Wschodnie ze stolicą w Konstantynopolu i Zachodnie ze stolicą w Rawennie. Rola Rzymu zaczęła stopniowo maleć. Miasto było systematycznie najeżdżane przez barbarzyńców: Wizygotów, Wandalów. W 476 r. cesarstwo zachodnie ostatecznie upadło, kończąc jednocześnie epokę starożytności.

Od średniowiecza aż po wiek XIX Włochy były rozbite na państwa – miasta, toczące wojny między sobą i z obcymi państwami. W środkowych Włoszech powstało Państwo Kościelne ze stolicą w Rzymie. W latach 1860 – 1871 doszło do zjednoczenia Włoch, których stolicą został  Rzym.

Atrakcje turystyczne

Trudno wymienić wszystkie atrakcje jakie oferuje stolica Włoch. Rzym jest przede wszystkim miastem bezcennych zabytków ze wszystkich epok – od starożytności po współczesność. Najważniejsze z nich to: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Panteon, Plac i Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Plac i Bazylika św. Piotra, Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską, Zamek św. Anioła. Bardzo klimatyczna i chętnie odwiedzana jest dzielnica Zatybrze (Trastevere) oraz dzielnice Ostia, Ostia Antica i Tivoli. W pobliżu Rzymu znajduje się Castel Gandolfo – letnia rezydencja papieży.

Oprócz zabytków Rzym oferuje całą gamę innych rozrywek: liczne restauracje, kawiarnie, bary, kluby, dyskoteki, koncerty, wystawy. W Rzymie i najbliższej okolicy znajduje się kilka dużych parków rozrywki: Hydromania, Aquapiper, Zoomarine.

Stolica Włoch jest idealnym miejscem dla kochających zakupy: na słynnej via Condotti, w wielkich centrach handlowych, czy ulicznych targowiskach kupimy nie tylko drogie, markowe produkty, ale też oryginalne pamiątki.

Popularne miasta: