Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci (FCO)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Rzym-Fiumicino to międzynarodowe lotnisko położone w miejscowości Fiumicino, 30 kilometrów od centrum Rzymu. To największy port lotniczy we Włoszech, obsługujący ponad 36 milionów pasażerów rocznie. Korzystają z niego włoskie oraz międzynarodowe linie lotnicze, w tym Wizz Air oferujący loty do Katowic, Gdańska, Poznania i Warszawy oraz sezonowo LOT z połączeniami do Warszawy i Krakowa.

Terminale

Rzym-Fiumicino to wielki port lotniczy składający się z kilku terminali:

Terminal 1 – w sali przylotów znajdują się m.in. wypożyczalnia samochodów, sklepy, lokale gastronomiczne, toalety (w tym przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), poczta czy bankomat. W sali odlotów mieszczą się także sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, toalety czy bankomat.

Terminal 2 obsługuje wyłącznie odloty, znajdują się tu m.in. lokale gastronomiczne i toalety. Szersza oferta usług nie jest dostępna.

Terminal 3 – w sali przylotów do dyspozycji podróżnych są sklepy, lokale gastronomiczne, kantor, bankomat, kaplica, informacja turystyczna i toalety (przystosowane do osób niepełnosprawnych). W sali odlotów znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, toalety i bankomat.

Terminal 5 to sala odlotów, w której znaleźć można m.in. toalety, pojedyncze sklepy, bankomat i aptekę.

Parking

Do dyspozycji podróżnych jest kilka parkingów, dostosowanych do czasu postoju i dodatkowych potrzeb. Parking długoterminowy znajduje się w pewnej odległości od terminali. Trasę tę można pokonać bezpłatnym autobusem. Krótkoterminowy mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie terminali.

Na lotnisku działa także parking wielopoziomowy (krótko- i długoterminowy), z którego do terminali prowadzą ruchome chodniki. W ten sam sposób pokonuje się dystans z parkingu różowego, przeznaczonego dla kobiet w ciąży i matek. Przed terminalami działają również bezpłatne parkingi dla osób niepełnosprawnych.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczy Rzym-Fiumicino można dojechać samochodem, kierując się na autostradową obwodnicę Rzymu, Grande Raccordo Anulare i dalej autostradą A91 na trasie Rzym-Fiumicino.

Na lotnisko dotrzeć można także liniami autobusowymi z centrum Rzymu. Do wyboru przewoźnicy tacy jak Cotral, Terravision, SIT Bus Shuttle, T.A.M. Sri i Atral. Przystanki znajdują się przy terminalach.

Na trasie tej kursują również pociągi. Z głównej stacji kolejowej w Rzymie, Roma Termini, odjeżdża Leonardo Express. Pociąg dociera na lotnisko w 30 minut, a bilet kosztuje 14 euro. Możliwe jest także skorzystanie z linii FR1 na trasie Sabina-Fiumicino. Zatrzymuje się ona na głównych stacjach Rzymu. Pociągi odjeżdżają co 15 minut, a bilet kosztuje 8 euro.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska