Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Rzymie

Formalności

Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, obywatele polscy mogą podejmować pracę we Włoszech bez ograniczeń. Nie są wymagane żadne pozwolenia na pracę lub pobyt.  Osoby przebywające na terenie Włoch dłużej niż 3 miesiące muszą zarejestrować się w urzędzie cywilnym (odpowiednik polskiego USC), znajdującym się w dzielnicy miasta lub gminie.

Gdzie szukać pracy?

We Włoszech stosunkowo łatwo znaleźć pracę w turystyce i gastronomii: hotelach, restauracjach, barach, pubach itp. Bardzo poszukiwani są opiekunowie osób starszych. Dostępne są oferty z różnych innych branż: praca fizyczna przy zbiorze owoców, praca na budowie, służba zdrowia (lekarze i pielęgniarki), branża IT, a także stanowiska biurowe (finanse, administracja, marketing).

Wybierając się do pracy do Włoch należy znać język włoski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Włosi posługują się językiem angielskim dość słabo. Brak znajomości języka może nam poważnie utrudnić załatwienie nawet zwykłych, codziennych spraw.

Zarobki

We Włoszech nie ma ustawowej płacy minimalnej. Średnia pensja to ok. 1300 – 1400 euro. Opiekun osób starszych może zarobić ok. 1500 euro, pielęgniarka ok. 1500 – 1600 euro, kelner ok. 6 – euro/godz., pomoc domowa z wyżywieniem i mieszkaniem ok. 600 euro, robotnik na budowie ok. 50 – 100 euro/dzień.

Przydatne adresy i instytucje

Ofert pracy we Włoszech najwygodniej szukać w Internecie. Polskie serwisy z ogłoszeniami o pracę we Włoszech to np. www.obiettivolavoro.pl (praca w sektorze medycznym), www.poloniusz.pl. Strony z ogłoszeniami w języku włoskim to np. : www.jobonline.it, www.stepstone.it, www.mercurius.it.
 
Przydatne materiały na temat pracy we Włoszech można znaleźć na stronie www.eures.praca.gov.pl. Spis licencjonowanych polskich agencji pośrednictwa pracy za granicą znajduje się na stronie: www.kraz.praca.gov.pl. Legalność włoskich agencji pracy możemy sprawdzić na stronach włoskiego ministerstwa pracy: www.welfare.gov.it.
 

Popularne miasta: