Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Rzym-Ciampino (CIA)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Rzym-Ciampino to międzynarodowe lotnisko położone 15 kilometrów na południowy wschód od centrum Rzymu, tuż przy obwodnicy stolicy Włoch. Obsługuje wyłącznie tanie linie lotnicze, a każdego roku z korzysta z niego ok. 4,5 miliona pasażerów. Połączenia z Polską oferują linie Ryanair (loty do Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia) oraz Wizz Air (do Katowic).

Terminal

Lotnisko składa się tylko z jednego terminalu, podzielonego na strefę odlotów i przylotów. Oprócz stanowisk do obsługi podróżnych, znaleźć można tam m.in. lokale gastronomiczne, sklepy, toalety (w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), pokój dla rodziców z dziećmi, bankomat, kantor, wypożyczalnię samochodów, informację turystyczną czy punkt medyczny.

To niewielki port lotniczy, na terenie którego liczba lokali usługowych jest mocno ograniczona.

Parking

Do dyspozycji podróżnych są parkingi różnego typu – krótko- i długoterminowe. Oznaczone są symbolami od P1 do P7. Na parkingach P1, P3 i P7 postój do 15 minut jest bezpłatny (udogodnienie przewidziane dla kierowców odprowadzających swoich bliskich). W bliskim sąsiedztwie terminali wyznaczono także miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.

Transport na lotnisko

Na lotnisko Rzym-Ciampino samochodem dotrzeć można przez autostradową obwodnicę miasta, Grande Raccordo Anulare. Jazdę należy kontynuować trasą Via Appia Nuova, przy której znajduje się port lotniczy. W pobliżu przebiegają także autostrady z północy na południe i ze wschodu na zachód Włoch.

Możliwe jest także skorzystanie z transportu kolejowego, choć z przesiadką. Pociąg dociera do stacji Ciampino, skąd kursuje autobus przewoźnika Atral. Przejazd tego odcinka zajmuje ok. 5 minut, a bilet kosztuje nieco ponad 1 euro.

Z centrum Rzymu dojechać można również autobusami. Pojazdy Terravision kursują co pół godziny, a bilet kosztuje 4 euro, autobusy Atral – 4,5 euro, SIT Bus Shuttle – 6 euro. Wszystkie pokonują dystans z miasta na lotnisko w 40-60 minut.

Nieco szybciej dotrzeć można taksówką, jednak koszt podróży to ok. 40-50 euro.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska