Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Pragi

Informacje ogólne i położenie

Praga to największe miasto, a zarazem stolica Czech. Znajduje się w środkowej części kraju i leży nad Wełtawą. Miasto zamieszkiwane jest przez ponad 1,3 miliona ludzi. Podzielone jest na 10 obwodów i 22 dzielnice. To najważniejszy w kraju ośrodek polityczny, administracyjny, naukowy, przemysłowy i turystyczny, a także bardzo istotny węzeł drogowy i kolejowy. Miasto posiada własne lotnisko i rozbudowaną komunikację miejską, w tym trzy linie metra.

Podróż samochodem

Do Pragi dotrzeć można kilkoma autostradami prowadzącymi przez niemal całe Czechy. Wszystkie one spotykają się na wciąż powstającej drodze ekspresowej R1, która nazywana jest Wielką Obwodnicą Praską. Otacza ona miasto i zmniejsza ruch w ścisłym centrum.

Stan dróg można porównać do polskich. W mieście powstają nowe odcinki, a starsze są remontowane. Ich standard nie jest więc najgorszy. Kierowcy muszą pamiętać o posiadaniu obowiązkowego wyposażenia: trójkąta ostrzegawczego, zapasowych żarówek, apteczki i kamizelki odblaskowej. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/h. W ścisłym centrum może to być mniej.

W centrum Pragi trudno o miejsca parkingowe. Stare Miasto jest ich niemal pozbawione. Warto więc zatrzymać się na parkingach podmiejskich, zwłaszcza Park & Ride, które są dobrze skomunikowane z najpopularniejszymi miejscami za pomocą metra, tramwajów lub autobusów.

Podróż pociągiem

Praga to najważniejszy węzeł kolejowy w Czechach. Do największych dworców należą Praha hlavni nadrazi, Praha Masarykovo narazi i Praha-Holesovice. Pierwszy z nich obsługuje największą liczbę połączeń międzynarodowych, pozostałe to przede wszystkim transport lokalny. Z Warszawy do Pragi pociągiem dojechać można w ok. 8 godzin.

Podróż samolotem

10 kilometrów od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Praga im. Vaclava Havla. To największe międzynarodowe lotnisko w kraju, obsługujące rocznie ok. 12 milionów pasażerów. Narodowe linie lotnicze Czech Airlines kursują np. do Warszawy. Ze stolicy Polski dotrzeć można tu także LOT-em.

Komunikacja miejska

Miasto oferuje bogatą sieć połączeń działających w ramach komunikacji miejskiej. Dysponuje 140 kilometrami trakcji, po których porusza się ponad 20 linii tramwajowych dziennych (numeracja 1-26) i 9 nocnych (51-59). Poza centrum dobrze sprawdzają się autobusy (nocne oznaczone numeracją zaczynającą się od 500), które bardzo często docierają do stacji metra.

Praskie metro to trzy linie – A (oznaczona kolorem zielonym), B (żółta) i C (czerwona). Wszystkie spotykają się w centrum. Metro kursuje od 5.00 do północy. Bilety komunikacji miejskiej prezentują się następująco: 30-minutowy – 24 korony czeskie, 90-minutowy – 32 korony, dobowy – 110 koron, a 3-dniowy – 330 koron.

Ciekawostką może być również przejazd kolejką z centrum (dzielnica Mala Strana) na wzgórze Petrin. Trasa mierzy ok. pół kilometra.

Atrakcje turystyczne

Największą popularnością cieszą się przede wszystkim Hradczany, czyli malownicza dzielnica z zamkiem, licznymi zabudowaniami sakralnymi i słynną Złotą Uliczką. Z kolei Stare Miasto to liczne zabytki, centrum kulturalne, handlowe i turystyczne, a także piękny rynek.

Turyści nie mogą pominąć Mostu Karola – najbardziej charakterystycznej budowli w mieście. Warto odwiedzić również dawną dzielnicę żydowską Josefov z synagogami i cmentarzem. Praga to także liczne muzea, galerie i teatry.

Wyznaczanie trasy