Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praga - zabytki i atrakcje

Zabytki

Zwiedzanie stolicy Czech warto rozpocząć od Starego Miasta. Znajduje się tam ratusz z zegarem astronomicznym Orloj, który co godzinę od 8:00 do 20:00 rozgrywa wspaniały spektakl. Następnie warto pospacerować po Moście Karola, który prowadzi ze Starego Miasta na Hradczany przez Małą Stranę, dzielnicę Pragi o arystokratycznym charakterze. Jej centralnym punktem jest Plac Małostrański.

Jeżeli czas pozwala koniecznie należy wyjść lub wyjechać kolejką na Wzgórze Petrin. Jest to rozległy obszar przepełniony ogrodami i parkami. Na samym szczycie znajduje się wieża widokowa będąca kopią wieży Eiffla. Z jej szczytu możemy podziwiać panoramę Starego Miasta i Hradczan, czyli niegdyś siedziby czeskich królów, a potem prezydenta. Zamek na Hradczanach jest olbrzymim kompleksem pałaców, kościołów, wieżyczek, uliczek (m.in. Złota Uliczka) z katedrą św. Wita, Wacława i Wojciecha, zajmującym powierzchnię 45 hektarów.

Innym miejscem wartym uwagi jest wzgórze położone na prawym brzegu Wełtawy - Wyszehrad. Wzgórze to w X wieku obok Hradczan było drugą siedzibą czeskich władców. Znajduje się tam kościół św. Piotra i Pawła z XI wieku oraz cmentarz, na którym chowano wybitne osobistości czeskie.

Ciekawe miejsca

Chcąc zobaczyć Pragę jakiej nie zna zapewne żaden z twoich znajomych, warto wybrać się na przejażdżkę tramwajem retro #91. Jest to podróż przedwojennym wagonem wzdłuż największych atrakcji turystycznych stolicy Czech. Warto zajrzeć do Muzeum Figur Woskowych, a jeśli chcesz się poczuć jak na dobrej imprezie, to musisz zobaczyć Tańczący Dom znajdujący się na skrzyżowaniu Rašínovo nábřeží i Resslovej, obok mostu Jiráskův. Dzieci ucieszy wizyta w Muzeum Marionetek lub Muzeum Zabawek. Prascy artyści potrafią wyczarować prawdziwe cuda w postaci lalek-marionetek, które można kupić na pamiątkę.

Ponadto będąc w Czechach nie można zapomnieć o skosztowaniu piwa. W Pradze idealnym miejscem do spróbowania tego złotego trunku jest pijalnia piwa „U Fleku”. Jest to najstarszy browar restauracyjny na świecie, który został założony w 1499 roku. Wtedy to Vit Skremenec zaczął warzyć piwo w domu przy ulicy Kremencowej. Adres pijalni jest niezmienny od 515 lat – Kremencowa 11 w dzielnicy Nowe Miasto.

Popularne miasta: