Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Pradze

Podstawowe informacje

Praga to nie tylko stolica, ale także największe miasto Czech. Jego powierzchnia liczy 496 km kw. Nazwa Praha pochodzi od czeskiego słowa práh, które oznacza próg. Miasto leży w środkowej części kraju, nad rzeką Wełtawą, zamieszkuje je 1249 026 mieszkańców.

Historia miasta

Plemiona celtyckie pojawiły się na terenach obecnej Pragi już ok. 500 r. p.n.e. Natomiast pierwsze plemiona słowiańskie zasiedliły ten obszar ok. 500 roku. Dzisiejsza Praga powstała jednak dopiero w 1784 roku, kiedy to nastąpiło połączenie pięciu obszarów – Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Hradczan oraz Małej Strany.

Historia miasta jest bardzo bogata. Liczne powstania, polityczne i religijne rewolucje, pożar – wszystkie zdarzenia wpłynęły na to, jakim miastem jest obecnie Praga. Miasto pełni funkcję stolicy Czech od 1993 roku, kiedy to nastąpił rozpad Czechosłowacji.

Atrakcje turystyczne

Praga to miasto wielu zabytków. Najsłynniejszymi z nich są m.in. Most Karola, Muzeum Narodowe, kościół św. Mikołaja czy Zamek Praski. Każdy turysta obowiązkowo powinien zwiedzić  Stare Miasto, Wyszehrad, Hradczany i pospacerować wzdłuż słynnej Złotej Uliczki. Praga to miasto mostów i kościołów, jednak także najmłodsi znajdą formę rozrywki odpowiednią dla siebie. Warto udać się do zoo lub ogrodu botanicznego, można także wybrać się w rejs po Wełtawie.

Popularne miasta: