Mapa Nowej Zelandii
Informacje ogólne
Nowa Zelandia to państwo położone na południowo-zachodnim Pacyfiku, na południowy wschód od Australii. Składa się ono z zespołu wysp, z których dwie największe to Wyspa Północna i Południowa, oddzielone od siebie Cieśniną Cooka. W ukształtowaniu terenu Wyspy Południowej dominują góry, fiordy i lodowce, natomiast na Wyspie Północnej znajdują się liczne stożki wulkaniczne i gejzery.
Obecnie terytorium Nowej Zelandii zamieszkuje 4 186 320 ludzi, z czego 70% to Europejczycy, resztę stanowią zaś Maorysi i Azjaci. Mamy tu do czynienia z bardzo niskim zagęszczeniem ludności (5 osób na km2).
Podróż samochodem i autobusem
Podróż samochodem możliwa jest na Nowej Zelandii jedynie w obrębie wysp. Zagęszczenie dróg nie jest duże. Ponadto zaś drogi wielopasmowe przebiegają jedynie pomiędzy największymi miastami. Z powodzeniem można jednak poruszać się po kraju autobusem, zarówno w poszczególnych metropoliach, jak i pomiędzy nimi.
Warto pamiętać, że na Nowej Zelandii obowiązuje ruch lewostronny, a pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. Na terenie niezabudowanym można poruszać się z prędkością 100km/h, na zabudowanym zaś 50 km/h.
Podróż promem
Nowa Zelandia posiada bardzo dobrze rozwinięty transport wodny. Pomiędzy Wyspą Północną i Południową podróżuje się przede wszystkim promami. Pływają one między stolicą kraju, Wellington, a Picton. Cała przeprawa trwa około trzech godzin.
Podróż samolotem
Najważniejszym lotniskiem na Nowej Zelandii jest Auckland International Airport. Mieści się ono w miejscowości Mangere. Inne duże porty lotnicze to natomiast lotniska w Wellington, Hamilton i w Christchurch (Wyspa Południowa). Najważniejsi nowozelandzcy przewoźnicy to: Air New Zeland, JetConnect, Origin Pacific Airways i Jeststar.
Jak dotrzeć z Polski?
Ze względu na szczególne usytuowanie Nowej Zelandii nie ma żadnych bezpośrednich połączeń między tym krajem a Polską. Można się tam dostać jedynie samolotem. Loty organizowane są z Warszawy, Poznania, Krakowa i Gdańska. Wszystkie odbywają się z międzylądowaniem w Europie lub w Azji. Przy locie z Warszawy przesiadka ma miejsce np. w Londynie i w Dubaju. Na trasach tych latają między innymi British Airways, LOT czy Air France. Koszty przelotu są ogromne – nawet do 7000 zł.
Mapy
-
Mapy