Nowa Zelandia - kultura i religia
Kultura
Mimo że wśród mieszkańców Nowej Zelandii zdecydowanie przeważają Europejczycy (stanowią oni prawie 70% populacji), to rdzenną ludnością tego kraju są Maorysi. Tych pierwszych tradycyjnie nazywa się tu Pakeha. Inne grupy etniczne Nowej Zelandii to natomiast Azjaci i mieszańcy.
Począwszy od końca XVIII wieku do początku wieku XX kraj ten był kolonią brytyjską, natomiast kultura maoryska była marginalizowana. Obecnie przeżywa ona prawdziwy renesans – większość muzeów i galerii sztuki poświęconych jest właśnie maoryskim śladom w Nowej Zelandii. Turyści zwiedzają malownicze maoryskie wioski (np. Ohinementu w okolicach Rotorua), a w restauracjach serwuje się maoryskie przysmaki. Zachowała się tu tradycja wykonywania na twarzy tatuaży, tak zwanych „moko”. Język maoryski jest drugim obok angielskiego językiem urzędowym. W domostwach Maorysów na przykład na bramach wjazdowych można zaobserwować charakterystyczne rzeźbione zdobienia. Co ciekawe, akcent kultury maoryskiej widoczny jest również w sporcie, ponieważ piłkarze przed każdym meczem tańczą tradycyjny taniec Haka.
Charakterystyczną cechą nowozelandzkiej kultury jest powszechne używanie nazwy Kiwi. Chodzi tu bowiem nie tylko o nazwę owocu i ptaka nielota występujących w tym kraju, ale również określanie tym mianem każdego mieszkańca.
Religia
W Nowej Zelandii przeważają wyznawcy chrześcijaństwa – głównie protestantyzmu, katolicy stanowią około 14 % ludności. Ponadto zaś zachowały się tradycyjne wierzenia maoryskie: ratna i rangatu. Kultywuje się na przykład typowo maoryskie święto – Waju Tang – któremu towarzyszą tradycyjne tańce, muzyka i obrzędy. Aż 35% ludności Nowej Zelandii zachowuje jednak bezwyznaniowość.