Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Nowa Zelandia – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Nowa Zelandia dzieli się na 16 regionów, okręg wydzielony (Wyspy Chatham) oraz terytoria stowarzyszone (Dependencja Rossa, Niue, Tokelau, Wyspy Cooka). Okręgi na Wyspie Północnej to: Northland, Auckland, Waikato, Bay of Plenty, Gisborne, Taranaki, Manawatu-Wanganui, Hawke’s Bay, Wellington. Z kolei na Wyspie Południowej znajdują się: Marlborough, Nelson, Tasman, Canterbury, West Coast, Otago, Southland.

Regiony turystyczne – atrakcje Północy
Nowa Zelandia to kraj, który z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom dzikiej przyrody, egzotycznych krajobrazów i aktywnego wypoczynku. Wyspa Północna obfituje w stożki wulkaniczne, gorące źródła i wspaniałe plaże. W okolicach Bay of Islands można nurkować oraz pływać z delfinami. Jedną z najsłynniejszych atrakcji jest tu również wulkan Whakapapa, który znajdujący się na obszarze malowniczego Parku Narodowego Tongariro (posłużył on jako sceneria do filmu „Władca pierścieni”).

Z pewnością warto odwiedzić region Rotorua, gdzie zachowały się ślady rdzennej kultury maoryskiej, na przykład oryginalna wioska Mount Taravera. Na północy zachwyca także pokryty deszczowym lasem Półwysep Coromandel z zatoką Cathedral. Rozciąga się tu również słynna Zatoka Obfitości. Na północy znajdują się dobrze rozwinięte miasta – Auckland czy stolica kraju Wellington. W tym pierwszym można zwiedzić słynne Muzeum Wojny, W Wellington z kolei Te Papa Muzeum – oba poświęcone historii kultury maoryskiej.

Dodatkową atrakcją stolicy jest przejazd kolejką linową nad miastem czy wspaniały ogród botaniczny. Można tu odwiedzić Opera House, czyli teatr przy ulicy Manners Street, The Colonial Cottage Museum (najstarszy budynek w regionie) oraz Uniwersytet Wiktorii.

Ciekawe miejsca Południa
Wyspa Południowa to przede wszystkim rejony górskie – Alpy Południowe. W Parku Narodowym Westland można zobaczyć wspaniałe lodowce Franciszka Józefa i Fox, które sięgają samego morza. Istnieje możliwość zamówienia lotu widokowego nad lodowcami. Na terenie Parku Mount Cook znajduje się natomiast najwyższy szczyt Nowej Zelandii – Aoraki. Ponadto turystów zachwycają kajakowe wycieczki po polodowcowych jeziorach (np. Tekapo).

Osobną atrakcją są kolonie pingwinów i morskich słoni. Ponadto można tu podziwiać rwące rzeki i wodospady. Wspaniałą architekturę, między innymi neogotycką katedrę turyści zwiedzają w Christchurch, z kolei Queenstown i Wanaka to stolice narciarstwa i rozmaitych sportów ekstremalnych.

Popularne miasta: