Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia nowozelandzka

Nowozelandzka kuchnia określana jest mianem kuchni obrzeża Pacyfiku, ponieważ stanowi mieszkankę smaków europejskich, lokalnych potraw maoryskich, wpływów azjatyckich i śródziemnomorskich. Te pierwsze przywieźli ze sobą do Nowej Zelandii Brytyjczycy, którzy przez lata byli kolonizatorami tego kraju. Można tu więc znaleźć jedzenie typowe dla farmerów, czyli tosty, hot dogi, pieczone mięso, ryż, pieczywo. Dużą popularnością cieszy się również tradycyjna ryba z frytkami.

Przysmaki
Kuchnia Nowej Zelandii opiera się przede wszystkim na potrawach mięsnych, wśród których króluje jagnięcina, najczęściej podawana z gotowanymi warzywami. Ponadto zaś w dużej ilości spożywa się tu owoce morza, sery oraz wina. Popisowym maoryskim daniem jest Kai – połączenie trzech mięs: wołowiny, kurczaka i baraniny oraz warzyw na parze. Ponadto zaś jada się potrawę zwaną paje – czyli pierogi z mięsem.

Wina
Nowa Zelandia słynie ze wspaniałych winnic, zlokalizowanych zwłaszcza na południu, w okolicach Hawke’s Bay i Malborough. Wśród białych win poleca się na przykład Sauvignon Blanc, wśród czerwonych zaś Pinot Noir Cabernet sauvignon.

Popularne miasta: