Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Nowej Zelandii

Podstawowe informacje
Nowa Zelandia to jedna z części Oceanii, państwo zlokalizowane w południowo-zachodniej rejonie Oceanu Spokojnego. W jej skład wchodzi szereg wysp – dwa największe archipelagi: Północny i Południowy oddzielone Cieśniną Cooka oraz pomniejsze wysepki. Ponadto zaś do Nowej Zelandii zalicza się terytoria zależne - Dependencja Rossa oraz państwa stowarzyszone: Niue, Tokelau i Wyspy Cooka.

Jest to kraj o klimacie podzwrotnikowym morskim, o zróżnicowanej szacie geologicznej. Na Wyspie Północnej znajdują się bowiem stożki wulkaniczne i gorące źródła oraz tropikalna roślinność, Wyspa Południowa to natomiast pasma wysokich gór, fiordów i lodowców.

Pod względem administracyjnym Nowa Zelandia jest podzielona na 16 regionów, miasta i okręgi. Osobny okręg stanowią Wyspy Chatham. Stolicą kraju jest miasto Wellington. Językami urzędowymi są angielski i maoryski.

Ludność
W Nowej Zelandii mamy do czynienia ze słabym zagęszczeniem ludności – średnio 5 osób na kilometr kwadratowy. Całkowita liczba mieszkańców sięga około 4 186 320. Większą część populacji (prawie 70 %) stanowią Europejczycy. Ponadto zaś mieszkają tu głównie Maorysi i Azjaci .

Transport
Nowa Zelandia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć transportu. Jeśli chodzi o komunikację drogową, w obrębie poszczególnych wysp istnieją rozbudowane połączenia międzyregionalne i międzymiastowe. Pomiędzy Wyspą Północną i Południową dominuje przeprawa promowa trwająca około 3 godzin.

Dobrze rozwinięty jest również transport lotniczy zapewniający sprawne połączenia międzykontynentalne. Główne lotniska Nowej Zelandii to Auckland International Airport w Mangere, porty lotnicze w Hamilton i w Wellington oraz Christchurch.

Z Polski można się dostać do Nowej Zelandii jedynie drogą lotniczą. Nie istnieją żadne połączenia bezpośrednie, trzeba się zatem liczyć z przesiadką w Europie i w Azji. Wyloty w ten rejon świata odbywają się z portów lotniczych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

W sezonie ceny lotów klasy ekonomicznej do Nowej Zelandii wahają się w granicach od 5000 do 7000 złotych, poza sezonem około 4500 – 5000. Całkowity czas podróży to około 38 godzin.

Na przykład z Warszawy do portu lotniczego w Auckland leci się z międzylądowaniem w Londynie i w Dubaju. Linie lotnicze obsługujące tego typu loty to LOT, British Airways, Air France, Emirates czy Quantas Airways.

Największe miasta
W Nowej Zelandii znajduje się ponad 100 dużych miast. Oprócz stolicy kraju Wellington do największych ośrodków miejskich należą Auckland i Manukau (zamieszkiwane przez blisko 500 tysięcy mieszkańców), Christchurch, North Shore, Waitakere, Hamilton, Tauranga, Dunedin i Lower Hutt.

Turystyka
Nowa Zelandia ma niezwykle wiele do zaoferowania pod wzgledem turystycznym. Przede wszystkim zachwycają tu wspaniałe widoki, na przykład wulkaniczne krajobrazy i geotermalne źródła w Parku Narodowym Tongariro.

Jedną z głównych atrakcji jest możliwość nurkowania wzdłuż długiej linii brzegowej kraju, liczącej blisko 13 tysięcy kilometrów. Można tu oglądać niezwykle bogatą faunę: unikatowe gatunki wielorybów, delfinów i fok. Na Wyspie Południowej miłośnicy górskich wycieczek znajdą okazję do wspinaczki po alpejskich pasmach – zwłaszcza w Parku Narodowym Westland i Mount Cook, gdzie można dodatkowo obejrzeć liczne lodowce i jeziora polodowcowe. Inne atrakcje to natomiast malownicze stoki narciarskie i skoki na bungee.

Kultura i sztuka
Jedną z ważniejszych atrakcji Nowej Zelandii jest również egzotyczna kultura maoryska. To właśnie jej historii i tradycji poświęcone są muzea, wystawy, galerie i wydarzenia artystyczne. Duże i mniejsze miasta obfitują także w liczne zabytki – historyczne budowle (domy i rezydencje) z epoki wiktoriańskiej i w stylu Art. Deco, które pochodzą z czasów, gdy Nowa Zelandia była kolonią brytyjską.

Popularne miasta: