Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mołdawii

Informacje ogólne
Mołdawia to państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii oraz teren położony na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Kraj ten graniczy z Ukrainą i Rumunią. Stolicą Mołdawii jest Kiszyniów, który jest także największym miastem. Mołdawia nie ma dostępu do morza, choć jest położona zaledwie 10 km od niego. Zamieszkuje ją 3,583,288 mieszkanców. Powierzchnia Mołdawii wynosi 33 843 km². Językiem urzędowym jest rumuński, choć używa się także lokalnie rosyjskiego, ukraińskiego, gagauskiego. Walutą jest lej mołdawski.
 
Podział administracyjny
Mołdawia dzieli się na 32 regiony oraz 5 miast wydzielonych. Na terenie Mołdawii znajdują się terytoria autonomiczne: Gagauzja i obszar Naddniestrza. 
 
Jak dojechać do Mołdawii?
 
Podróż do Mołdawii, która znajduje się stosunkowo niedaleko, może sprawić wiele problemów, wynikających ze słabo rozbudowanego połączenia. Przejazd przez Ukrainę i samą Mołdawię zajmie nam sporo czasu, gdyż brakuje bezpośredniej linii kolejowej łączącej północ kraju z południem. 
 
Podróż samochodem
Najprostszą trasą do Mołdawii jest przejazd przez Ukrainę. Jadąc własnym samochodem należy kierować się na Czerniowców i w okolicy tego miasta przekroczyć granicę. Nie poleca się przejazdu przez Republikę Naddniestrzańską, gdyż za przejazd przez jej terytorium pobierane są opłaty i haracze. Można też wjechać do Mołdawii od strony zachodniej przez granicę rumuńską. 
 
Autobusem
Do Mołdawii można dojechać bezpośrednio autokarem linii Eurolines, który kursuje raz w tygodniu z różnych miast, m.in Dębica, Gliwice, Jarosław, Katowice, Kraków, Łańcut, Opole, Przemyśl, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Wrocław do Kiszyniowa i Bielc. Bilet (w obie strony) na trasie Warszawa- Bielce kosztuje ok. 320 zł. Autobusem można także dojechać do Kiszyniowa z Ukrainy. Najwięcej połączeń posiadają Odessa i Czerniowce, ale w przypadku podróży z Odessy przejeżdża się przez Naddniestrze, gdzie często dochodzi do wyłudzenia sporych opłat za wjazd. Omijając Naddniestrze wydłuża się czas podróży. Z Czerniowców podróż trwa ok 10 h, ale nie jedzie się przez Republikę Naddniestrzańską. Do Kiszyniowa jeżdżą także autobusy z Chmielnickiego przez Kamieniec Podolski, z Kijowa oraz Lwowa.
 
Koleją
Linia kolejowa w Mołdawii nie jest rozbudowana. Jadąc koleją do Kiszyniowa możemy zdecydować się na przesiadkę z Moskwy lub Petersburga. Można także wybrać pociąg z Odessy, ale będziemy jechali przez Naddniestrze. Jeżeli celem naszej podróży jest północna część Mołdawii to warto zdecydować się na lokalne pociągi jeżdżące z Kamieńca Podolskiego oraz Czerniowców, które przejeżdżają przez terytorium Mołdawii – należy zgłosić na ostatniej stacji na Ukrainie naszą chęć wysiadki w Mołdawii, aby przejść odprawę paszportową. 
 
Samolotem
Do Kiszyniowa możemy lecieć samolotem, dzięki czemu nie tracimy czasu. Z Warszawy jest bezpośrednie połączenie obsługiwane przez Eurolot oraz LOT.  Lot trawa ok. 1h 50 min. Z przesiadkami do Kiszyniowa można lecieć także z innych europejskich miast liniami: Wizzair, Ukraine, Aeroflot, ale podróż będzie trwała znacznie dłużej.
 
Atrakcje
Odwiedzając Mołdawię należy spędzić kilka dni w stolicy kraju Kiszyniowie, gdzie znajduje się Cerkiew Narodzenia Pańskiego z XVIII, zabytkowe domy z XIX wieku oraz łuk triumfalny z 1846 roku. Turyści chętnie przyjeżdżają do Tyraspola, który od 1991 roku jest stolicą samozwańczej republiki Naddniestrza. W mieście tym możemy podziwiać liczne zabytki związane z kulturą żydowską: cmentarz żydowski oraz synagogę żydowską.
 
Mołdawia to kraj malowniczo położony, na Wyżynie Besarabskie znajdują się fantastyczne kaniony, w ich skałach budowano niegdyś klasztory (można je oglądać do dzisiaj - najsłynniejsze to Saharna i Orheiul Vechi). Wielką atrakcją turystyczną Mołdawii są największe winne piwnice na świecie, gdzie korytarzami można jeździć samochodem - Cricova i Mileştii Mici. W Milestii Mici można sie przejechać pojazdem po części liczącego ok. 200 km podziemnego kompleksu. 
Wyznaczanie trasy