Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia mołdawska

Kuchnia mołdawska słynie z bogactwa i  różnorodności smaków. Na jej charakter wpływ miały różne kultury - od greckiej, przez rzymską, turecką, ukraińską, zachodnioeuropejską i rosyjską. Jeśli nie boimy się odważnych połączeń smaków różnych składników to z pewnością kuchnia ta przypadnie nam do gustu.
 
Większość potraw jest tworzona z tradycyjnych europejskich produktów, takich jak wołowina, wieprzowina, ziemniaki i kapusta. Najpopularniejsze są jednak bryndza i zboża. W Mołdawii szczególnie jada się kukurydzę, która została sprowadzona do tego kraju „zaledwie“ 300 lat temu. O kukurydzy mówiło się, że jest to jedzenie dla ludzi biednych, jednakże z czasem udoskonalono przepisy i produkty kukurydziane stały się elementem codziennych posiłków mieszkańców Mołdawii.
 
Tradycyjne dania
Daniem uznawanym za narodowe jest „mamliga“, którą przygotowuje się przez zagotowanie mąki kukurydzianej w wodzie. Podaje się ją razem z rybą, jajecznicą, skwarkami lub młodą bryndzą albo okraszoną olejem lnianym. Mamliga, gdy zastygnie, może być używana jako chleb, dawniej była ona  prowiantem na drogę. Mimo tak wielkiej popularności kukurydzy, chleb nadal wypiekany jest z mąki pszennej.
 
W Mołdawii warto spróbować tradycyjnej potrawy „sarmale“, czyli małych porcji ryżu i mięsa zawinięte w winorośl, w kapustę albo w liście podbiału. 
Z dań mięsnych należy skosztować  mynkarikę, czyli doskonałego smażonego kurczaka z owocami. W Mołdawii jada się głównie wieprzowinę i wołowinę, ale także pieczonego i grillowanego kurczaka, pulpety oraz duszoną jagnięcinę. Oprócz dań mięsnych w Mołdawii jada się zupy. Popularny jest rosół i „ciorbă“, czyli kwaśne zupy np. zupa wołowa, kalafiorowa czy zupa z żołądków. 
 
Warzywa i przyprawy
Kuchnia mołdawska nie mogła by się obyć bez warzyw, takich jak: dyni, papryki, pomidorów, ciecierzycy, fasoli szparagowej, bakłażanów, czy kalafiarów. Do gotowania używa się także fasoli, soczewicy, rzodkiewki, cebuli. Warzywa można przygotowywać na różne sposoby: dusić, piec, marynować lub gotować. Papryka i jajka są często nadziewane ryżem i mięsem, lub innymi warzywami. Wybornym przysmakiem są faszerowane pomidory serem owczym (bryndzą).Jada się także różne ragout warzywne, puree z fasoli oraz przekąski z marynowanych warzyw. Na mołdawskim stole często gości czosnek, który dodaje się do prawie każdej potrawy mięsnej czy warzywnej. W Mołdawi podaje się dwa typy sosu z czosnku: „mujdei" i „scordoli". 
 
Napoje 
W Mołdawii koniecznie należy skosztować regionalnych win. Niektóre regiony mają swoją gatunki winogron, które służą do produkcji wina. Można jeszcze spotkać białe winogrona „Fetească alba“ i „Fetească regală“ oraz czerwone „Rara neagră“ i „Fetească neagră“. Bardzo rzadko można spotkać „Plavai“, odmiana ta była popularna w XIX wieku, ale obecnie niestety prawie zniknęła. Mołdawia słynie także z wyrobu doskonałej śliwowicy i koniaków – znanych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Do dań z  baraniny podaje się najczęściej białe lub czerwone winem (to zależy od sposobu, w jaki mięso gotowane). Białe wino serwowane jest do wołowiny i drobiu. Pikantne dania mięsne podawane są z silnymi napojami alkoholowymi i likierami. Tradycyjne mołdawskie wino Cahors serwowane jest z nadziewanym ciastem. 
 
Popularne miasta: