Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mołdawia - podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Mołdawia dzieli się na 32 regiony oraz 5 miast wydzielonych. Na terenie Mołdawii znajdują się terytoria autonomiczne: Gagauzja i obszar Naddniestrza.
Rzeka Dniestr dzieli Mołdawię na dwie części: Besarabię i Naddniestrze. Naddniestrze formalnie jest częścią Mołdawii, jednakże faktycznie rząd mołdawski nie ma wpływu na politykę tego niezależnego terytorium. 
 
Regiony turystyczne
Większość osób przybywających do Mołdawii odwiedza stolicę Kiszyniów i stamtąd organizuje sobie wycieczki, np. do skalnych klasztorów. Miastem odwiedzanym przez turystów jest stolica Naddniestrza, czyli Tyraspol. 
 
Zabytki
W Mołdawii można podziwiać zarówno zabytki z czasów najdawniejszych, jak również pozostałości po socrealizmie. W Mołdawii można podziwać zabytkowe cerkwie, skalne klasztory oraz malownicze wąwozy, doliny. 
 
Atrakcje
Mołdawia to do tej pory państwo nieodkryte, gdzie wbrew pozorom jest wiele do zobaczenia. Przede wszystkim warto udać się do stolicy, czyli Kiszyniowa, gdzie znajduje się zabytkowa cerkiew Narodzenia Pańskiego, wspaniały bulwar Stefana III Wielkiego, domy z XIX wieku oraz łuk triumfalny. Kiszyniów to miasto niczym nie odbiegające od innych europejskich stolic: osoby lubiące zabawę w nocnych klubach czy dyskotekach będą pod wrażeniem mołdawskich lokali. 
 
Gdy zatęsknimy za Polską warto udać się do polskiej wioski Styrcza. Polonia jest także liczna w mieście Bielce, gdzie działa Dom Polski oraz Polskie Towarzystwo Medyczne. 
 
Ciekawe miejsca
Osoby lubiące piękno przyrody z pewnością będą zachwycone urokliwymi zakolami Dniestru. Odwołując się do czasów starożytnych Dniestr to po grecku Tiras. Rzeka ta w przeszłości była granicą świata cywilizacji śródziemnomorskiej i końcem rzymskich wpływów. Obecnie po Dniestrze można tak jak dawniej pływać łodzią, podziwiając faunę i florę tej rzeki. Na zachód od Kiszyniowa znajduje się rezerwat Kodry z najcenniejszymi w Mołdawii obszarami leśnymi, gdzie warto udać się na spacer. 
 
Będąc w Mołdawii, należy obowiązkowo zobaczyć skalne monastyry w Trebujeni, które zostały wykute w jaskiniach. Po dziś dzień żyją w nich mnisi – nic się nie zmieniło od 700 lat, kiedy osiedlili się na tych terenach. Trebujeni ma dodatkowy urok, dzięki położeniu w zakolu rzeki. Jest zlokalizowane w pobliżu Orgiejowa (Orhei). Monastyry znajdują się także w Saharnej, Tipova, Capriana. W skalnym monastyrze w Saharnej można oglądać relikwie św. Makarego.
 
Miastem, które możemy odwiedzić będąc niepodal Kiszyniowa są Soroki. Atrakcją miasta jest wizyta w dzielnicy cygańskiej, gdzie również mieszka cygański król. W Sorokach znajduje się także zamek w łuku Dniestru, czyli kamienna budowla, która była wybudowana przez księcia mołdawskiego Stefana III. 
Popularne miasta: