Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Mołdawii

 
Podstawowe informacje
Mołdawia to państwo leżące na terenie historycznej Besarabii oraz na lewym brzegu rzeki Dniestr. Graniczy ona z Ukrainą i Rumunią. Kraj ten zajmuje 33 843 km2  powierzchni, co daje mu 135. miejsce na świecie. Państwo to nie ma dostępu do morza. Najwyższy punkt w Mołdawii to Dealul Bălănești. 
 
Mołdawski krajobraz jest przeważnie równinny, średnia wysokość terenu to 147 m.  Przez Mołdawię przepływają rzeki: Dniestr z dopływami Stary Reut, Byk, Botna i Prut. 
 
Ludność
Kraj ten zamieszkuje 3,583, 288 mieszkanców, co daje mu 122 miejsce na świecie pod względem ludności. Mieszkańcy Mołdawii to przede wszystkim Mołdawianie (75,8), ale także: Ukraińcy, Rosjanie, Bułgarzy, Gagauzi, Rumuni. 
 
Największe miasta
W Mołdawii jest ponad 50 miast, które liczą ponad 5 tys. mieszkańców. Stolicą kraju jest Kiszyniów i miasto to jako jedyne liczy ponad pół miliona mieszkańcow, 2 mołdawskie miasta mają od 100 do 500 tys. (Bielce,Tyraspol), 1 miasto od 50 tysięcy do 100 (Bandery), 7 miast ma od 25 do 50 tysięcy oraz reszta poniżej 25 tys. mieszkańcow. 
 
Turystyka
Mołdawia to kraj, który jak do tej pory, nie został odkryty przez wielu turystów, a w świadomości Europejczyków jest ona ciągle uznawana za jedno z najbiedniejszych państw w Europie. Mimo wszystko warto na własne oczy zobaczyć liczne zabytki i atrakcje, jakie czekają na nas w Mołdawii, gdyż z pewnością będziemy zdziwienie urokiem tego kraju. Najczęściej odwiedzana przez podróżników jest stolica Kiszyniów. 
 
Na terenie Mołdawii można podziwiać piękne kaniony na Wyżynie Besarabskiej oraz skalne monastyry w dolinie Reutu i Dniestru. Miłośnicy przyrody z pewnością będą zadowoleni z wizyty w lasach rezerwatu Codrii oraz w rezerwacie Padurea Domneasca. 
 
Nie można zapominć o licznych mołdawskich zabytkach archeologicznych z czasów starożytnych. W północnej części tego kraju, w pobliżu wsi Rudi, odkryto ponad 250 zabytków archeologicznych, wśród nich także starożytne miasto Metonim, które pojawia się w zapiskach greckiego filozofa Herodota. 
 
Atrakcje
Przede wszystkim osoby planujące wyjazd do Mołdawii powinny odwiedzić stolicę kraju Kiszyniów, gdzie znajduje się Cerkiew Narodzenia Pańskiego z XVIII wieku, zabytkowe domy z XIX wieku oraz łuk triumfalny z 1846 roku. Drugim ciekawym miastem jest Tyraspol, który od 1991 roku jest stolicą samozwańczej republiki Naddniestrza. W mieście tym możemy podziwiać liczne zabytki związane z kulturą żydowską: cmentarz żydowski oraz synagogę żydowską. 
 
Odwiedzając Mołdawię koniecznie należy wybrać się na Wyżynę Besarabską, którą rozcinają fantastyczne kaniony, w ich skałach budowano niegdyś klasztory (można je oglądać do dzisiaj - najsłynniejsze to Saharna i Orheiul Vechi).
 
Wielką atrakcją turystyczną Mołdawii są największe winne piwnice na świecie, gdzie korytarzami można jeździć samochodem - Cricova i Mileştii Mici. W Milestii Mici można sie przejechać pojazdem po części liczącego ok. 200 km podziemnego kompleksu. 
Popularne miasta: