Mołdawia - kultura i religia
Kultura
Ludność Mołdawii utożsamia się zarówno z kulturą rumuńską, jak i rosyjską. Wpływ na taki stan miała sytuacja polityczna i wzajemne zależności między krajami. W Mołdawii taką samą popularnością cieszą się zarówno rumuńskie, jak i rosyjskie nowinki literackie (czytane oczywiście w oryginale), ogląda się zarówno rosyjskie, jak i rumuńskie kanały telewizyjne. Kultura rumuńska, rosyjska i mołdawska przenikają się i tworzą nową jakość.
Wydaje się, iż Mołdawia kontynuuje rumuńskie i rosyjskie tradycje, jednakże na terenie Mołdawii powstaje także twórczość i literatura w języku mołdawskim, który jest dialektem języka rumuńskiego. Pierwsze teksty mołdawskie powstawały w XVI wieku i były to teksty o charakterze religijnym oraz zapiski kronikarzy.
Mołdawska muzyka także nie oparła się obcym wpływom. Możemy usłyszeć inspiracje melodiami rumuńskimi, tureckimi, ukraińskimi i rosyjskimi. W ludowych orkiestrach muzycy grają na trombicie, caval, kobzie, muscal, cymbałach, dudach oraz skrzypcach.
Mówiąc o kulturze Mołdawii należy wspomnieć o czynniku łączącym tak zróżnicowany etnicznie i językowo naród, czyli winie. Kultura uprawy winorośli i picia wina jest bardzo ważna dla mieszkańców Mołdawii i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Prawie każdy gospodarz zna zwyczaje picia wina, a nawet potrafi sporządzić ten napój. Mołdawianie z dumą twierdzą, że ich kraj przypomina kiść winogron.
Religia
Mieszkańcy Mołdawii wyznający prawosławie stanowią 95,4% całego społeczeństwa, a 1,4% to osoby bezwyznaniowe. Katolicy, protestanci wraz z innymi religiami (zielonoświątkowcy, Świadkowie Jehowy, Unia Baptystyczna, Adwentyści Dnia Siódmego) są zaliczani do mniejszości religijnej. Poszczególne wyznania mają zagwarantowaną w Konstytucji wolność religijną.