Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Malezji

Informacje ogólne i położenie

Malezja to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo, które oddzielone są od siebie Morzem Południowochińskim. Graniczy na Półwyspie Malajskim z Tajlandią i Singapurem, a na Borneo – z Brunei i Indonezją. Państwo składa się z 13 stanów, z których większość tu sułtanaty rządzone przez sułtanów, pojedyncze regiony podlegają zarządcom, gubernatorom lub premierom.

Stolicą kraju jest Kuala Lumpur, gdzie znajduje się parlament i inne ważne instytucje, choć mianem nowego centrum administracyjnego nazywa się miasto Putrajaya, gdzie siedzibę ma premier. Malezja zamieszkiwana jest przez nieco poniżej 30 milionów ludzi, z których niemal 60 proc. to wyznawcy islamu. Obowiązującą walutą jest ringgit.

Podróż samochodem

Sieć malezyjskich dróg to niemal 100 tysięcy kilometrów, z czego zdecydowana większość (ok. 80 tys. km) to drogi utwardzane. Niemal 2 tysiące kilometrów mierzą drogi ekspresowe i autostrady, z których najdłuższa to trasa North-South Express – 800-kilometrowa droga łącząca Singapur z granicą z Tajlandią.

W kraju obowiązuje ruch lewostronny, a w dużych miastach drogi bywają zakorkowane. Najwięcej wypożyczalni samochodów działa w stolicy kraju, a także w miejscowościach turystycznych.

Podróż autobusem

To zdecydowanie najdogodniejszy środek transportu, także dla turystów. W kraju działa przynajmniej kilku dużych przewoźników, którzy oferują przejazdy na wielu trasach – są to m.in. firmy Plusliner, Transnational czy Konsortium.

Na najpopularniejszych odcinkach kursów jest bardzo dużo, co doprowadziło do znacznego obniżenia cen biletów, więc w większości przypadków to najtańsza forma podróży. Na najdłuższych trasach kursuje wiele nowoczesnych autokarów z klimatyzacją, rozkładanymi fotelami itp. Warto zakupić bilet w dwie strony – wtedy przejazd jest jeszcze tańszy.

Podróż samolotem

Największe lotniska znajdują się w takich miastach jak Kuala Lumpur, Kota Kinabalu, George Town, Kuching czy Miri. Kursują z nich także malezyjscy przewoźnicy, np. Air Asia czy Malaysia Airlines. Oferują loty lokalne do innych miast w Malezji, a także międzynarodowe, w tym do pobliskich krajów. Nie jest to wcale najdroższy środek transportu – na najdłuższych trasach bilety można kupić za równowartość nawet kilkudziesięciu złotych.

Inne środki transportu

Na pobliskie wyspy kursują regularnie promy. Rozwinięty jest także autostop, którym można podróżować praktycznie po całym kraju. Mieszkańcy chętnie zabierają ze sobą turystów. Bardzo często oferują nie tylko przejazd, ale także gościnę czy oprowadzanie po najciekawszych miejscach. W miastach warto skorzystać z taksówek, za przejazd którymi płaci się podobne kwoty, co za transport autobusowy.

Atrakcje turystyczne

Największą popularnością cieszy się stolica państwa, czyli Kuala Lumpur, oraz jej okolice. Nad miastem górują najwyższe bliźniacze wieże świata – Petronas Twin Towers. Mają ponad 450 metrów wysokości, na poziomie nieco poniżej 300 metrów znajduje się taras widokowy. W mieście warto zobaczyć także charakterystyczny meczet.

W pobliżu stolicy znajduje się zespół jaskiń Batu, które są celem pielgrzymek wielu hinduistów. Za najpiękniejszą z nich uważa się Jaskinię Katedralną. Równie ciekawa może być wycieczka do malowniczego parku narodowego Taman Negara.

Atrakcją samą w sobie jest wyspa Borneo, na której można spacerować po górach, a także wypoczywać na piaszczystych plażach. Turyści doceniają również gorące źródła oraz liczne jaskinie. Warto odwiedzić lecznicę dla orangutanów.

Wyznaczanie trasy