Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia malajska

Kuchnia malajska zachowuje tradycje południowoazjatyckie. Jej podstawę stanowią zatem ryż, owoce morza i ryby. Ponadto do potraw dodaje się aromatyczne przyprawy i bardzo często mleko kokosowe. Jada się również lokalne egzotyczne owoce, np. durian czy nangka (owoc drzewa bochenkowego) i rambutan.

Tradycyjne dania
Najbardziej tradycyjną malajską potrawą jest satay, czyli marynowane mięso wołowe lub drobiowe, zapiekane i podawane w sosie z orzeszków ziemnych. Innym znanym dniem jest lemak – ryż gotowany z dodatkiem orzeszków ziemnych, kokosu, ryby w sosie curry. Ketupat to z kolei ryż gotowany w liściach palmowych. Z potraw makaronowych można wymienić laksę. Jest to zupa z czerwonej pasty curry i mleka kokosowego. Podaje się ją z makaronem oraz z owocami morza.

Desery
Wśród deserów najbardziej popularny jest Ali batu campur, czyli lody z fasolą, kukurydzą i cukrem palmowym.

Napoje
Z napojów dużą popularnością w Malezji cieszy się herbata, często z mlekiem. Oczywiście pije się również świeżo wyciskane soki owocowe, np. z arbuza, mango czy pomarańczy.
 

Popularne miasta: