Malezja – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Malezja dzieli się na 13 stanów, które z kolei są podzielone na 9 sułtanatów i 3 terytoria federalne. Na czele 9 stanów stoją sułtani (radżowie) i premierzy. 4 stany (Penang, Malakka, Sabah oraz Sarawak) posiadają natomiast gubernatorów.
W obrębie Malezji Zachodniej znajdują się: Johor, Kedah, Kelantan, Kuala Lumpur (terytorium federalne), Malakka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Penang, Putrajaya (terytorium federalne), Selangor i Terengganu. Malezja Wschodnia składa się natomiast z takich jednostek, jak Labuan (terytorium federalne), Sebah i Sarawak.
Warto również wiedzieć, że administracyjną stolicą kraju jest Putrajaya – tutaj mieści się siedziba rządu.
Regiony turystyczne
W Malezji ruch turystyczny koncentruje się wokół takich regionów, jak Kuala Lumpur, Kuala Kangsar, Penang, Kuching, Kota Kinabalu oraz Malakka. Jeśli chodzi o stolicę kraju, stanowi ona połączenie wielkomiejskiej architektury i przestrzeni zabytkowych. Znajdziemy tu między innymi Meczet Narodowy, ale także jedne z najwyższych budynków na świecie: Petronas Twin Towers (452 metry wysokości).
Kuala Kangsar to siedziba sułtana Peruka. W mieście zachwyci nas Meczet Masjid Ubudiah oraz Pałac Iskanda-riah. Penang w przeszłości był częścią brytyjskiej kolonii w Indiach. Możemy tu podziwiać wspaniałą świątynię Kek Lok Si. Kuching stanowi zaś nie tylko malownicze miasto, ale także jest usytuowany niedaleko najpiękniejszych parków narodowych.
Kota Kinabalu znajduje się nad Morzem Południowochińskim. Głównymi atrakcjami są tu rafa koralowa, góry Crocker, a także zabytki kultury: Muzeum Sabahu, w którym znajdziemy bogate zbiory lokalnej sztuki ludowej. Malakka to natomiast najstarsze malezyjskie miasto, gdzie leży wielka zabytkowa chińska nekropolia – Bukit China. Ponadto w Malakka wznosi się świątynia Cheng Hong Teng.