Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Malezja – zabytki i atrakcje

Zabytki
Malezja kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem w rajskiej scenerii, jednak znajdziemy tu również wiele interesujących zabytków. Kulturowym centrum kraju jest oczywiście Kuala Lumpur, która stanowi eklektyczne zestawienie wielu architektonicznych stylów. Wznoszą się tu muzułmańskie świątynie, budowle z czasów kolonialnych, a także jedne z najwyższych na świecie drapaczy chmur. Wśród dzieł architektury najcenniejszy jest Meczet Narodowy (Masjid Negara), jeden z największych w południowo-wschodniej Azji. Świątynie przykrywają główna osiemnastoramienna kopuła i 48 mniejszych kopuł. Co prawda, nie jest to zabytkowa budowla, ponieważ wzniesiono ją w 1965 roku, ale z pewnością robi ogromne wrażenie.

Z czasów kolonialnych zachowała się natomiast Stacja Kolejowa Kuala Lumpur. W królewskim mieście Kuala Kangsar można zaś podziwiać zbudowany na początku XX wieku Meczet Masjid Ubudiah oraz wspaniały Pałac Iskanda-riah. Penang ze swoją kolonialną architekturą nazywany jest zaś Perłą Orientu. Znajdziemy tu kolonialne chińskie domki oraz wieżę zegarową królowej Wiktorii i wielką świątynię Kek Lok Si.

Ciekawe miejsca
Inne ciekawe miejsca związane z kulturą Malezji to Muzeum Sabahu w Kota Kinabalu, gdzie mieszczą się zbiory sztuki ludowej, Bukit China – zabytkowa chińska nekropolia w mieście Malakka czy imponujące wieżowce Kuala Lumpur, jak Petronas Twin Towers i Menara Kuala Lumpur (jedna z czterech najwyższych na świecie wież telewizyjnych).

Atrakcje turystyczne
Malezja zapada jednak w pamięć głównie ze względu na swoje walory krajobrazowe. Rozległe lasy równikowe, górskie wzniesienia i piaszczyste plaże stanowią wspaniałą okazję do wypoczynku. Kraj posiada wiele malowniczych parków narodowych, które są wyposażone w dogodne rozwiązania noclegowe. Szczególnie piękny jest górski region Cameron Highlands. Taman Negara usytuowany w dżungli słynie z lasów tropikalnych, jaskiń i spotkań z plemieniem Orang Asli.

Na Borneo mieści się Park Gunung Gading, w którym rośnie niezwykły gatunek ogromnych kwiatów – raflezji. Miłośnikom jaskiń i skalnych grot z pewnością spodoba się Niah Caves. W regionie Kinabalu wznosi się natomiast najwyższy w Malezji szczyt Kinabalu. Amatorzy sportów wodnych, zwłaszcza nurkowania, powinni odwiedzić wyspy Sipadan, na północ od Borneo oraz Lankayan Island.

Popularne miasta: