Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Malezji

Podstawowe informacje
Malezja to państwo obejmujące terytoria położone w Azji Południowo-Wschodniej: północną część Borneo oraz południową część Półwyspu Malajskiego. Terytorium jest rozdzielone Morzem Południowochińskim. Kraj graniczy z Indonezją i Brunei (na Borneo) oraz z Tajlandią i Singapurem na Półwyspie Malajskim.

Ukształtowanie powierzchni kraju jest nizinno-górzyste. Najwyższy szczyt Malezji to Kinabalu (4101 m. n. p. m.) w górach Crocker na wyspie Borneo. 50% powierzchni państwa pokrywają wiecznie zielone lasy tropikalne. Pod względem ustroju politycznego Malezja jest monarchią konstytucyjną.

Ludność
Populacja Malezji liczy ponad 30 milionów ludzi. Największą grupę etniczną stanowią Malajowie, a drugą co do wielkości są Chińczycy (1/3 ludności). Ponadto w Malezji Zachodniej zamieszkuje ludność Organ Asli, w Malezji Wschodniej zaś 25 mniejszości narodowych.

Największe miasta
Największym miastem jest stolica kraju, Kuala Lumpur na Półwyspie Malajskim, zamieszkiwana przez ponad 1,5 miliona ludzi. Od 500 000 do 100 000 mieszkańców posiadają również Kajang, Klang, Subang Jaya, George Town, Ipoh, Petaling Jaya, Selayang Baru, Johor Bahru i Malakka.

Transport
Malezja może poszczycić się jednymi z najlepszych dróg w Azji Południowo-Wschodniej. Sieć dróg liczy 99 tysięcy kilometrów,  w tym ponad 1800 km autostrad. W kraju działają również sprawne połączenia kolejowe, obsługiwane przez KTM. Dwie główne trasy to Singapur – Kuala Lumpur – Tajlandia, druga natomiast wiedzie wzdłuż wschodniego wybrzeża: Gemas – Kuala Lipis – Kota Baharu.

W Malezji dobrze działa komunikacja autobusowa, obejmująca zarówno połączenia lokalne, jak i dalekobieżne. W miastach funkcjonują2 zwykle dwa dworce autobusowe. Ze względu na usytuowanie kraju ważną rolę odgrywa również transport wodny, obejmujący statki i promy morskie oraz rzeczne.

W Malezji mieści się kilkanaście portów lotniczych, największym z nich jest lotnisko w Kuala Lumpur, obsługujące rocznie około 24 milionów ludzi. Większe lotniska międzynarodowe to także Johor Bahru, Langkawi, Malacca czy Penang i Ipoh.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Malezji można się dostać drogą lotniczą, nie ma jednak bezpośrednich połączeń. Najtańszą opcją są loty rejsowe z Warszawy do Kuala Lumpur liniami Qatar Airways z przesiadką w stolicy Kataru, mieście Doha. Ceny zaczynają się od około 2000 zł.

Turystyka
Turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi malezyjskiej gospodarki. Turyści odwiedzają przede wszystkim stolicę kraju, Kuala Lumpur, z różnorodną architekturą od zabytkowych budowli po nowoczesne wieżowce. Ponadto wśród popularnych miejsc trzeba wymienić Penang, Kuching, Kota Kinabalu czy Malakkę. Malezja jest oczywiście pełna malowniczych plaż i wspaniałych parków narodowych.

Popularne miasta: