Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Malediwów

 

Informacje ogólne i położenie

Malediwy to państwo wyspiarskie na Oceanie indyjskim. Położone 500 km na południowy zachód od Indii. W jego skład wchodzi niemal 1200 wysepek pochodzenia wulkanicznego, z których zamieszkanych jest ok. 200. Stolica jest Male – jedyne miasto Malediwów.

Kraj znajduje się na wysokości zaledwie 2 m n.p.m. Składa się z 26 naturalnych atoli koralowych – w tym 20 atoli administracyjnych i stolicy. Malediwy zamieszkiwane są przez mniej, niż 400 tysięcy ludzi. Niemal wszyscy z nich (99 proc.) to wyznawcy islamu. Obowiązującą walutą jest rupia malediwska.

Transport na wyspach

Malediwy to wiele małych wysepek, więc możliwości transportu na nich są bardzo ograniczone. W większości przypadków odległości można pokonać pieszo. Przejazd taksówką, wypożyczenie roweru lub motoru możliwe są jeydnie na wyspie, na której mieści się stolica kraju, Male.

Pomiędzy wyspami kursują np. łódki typu dhoni (bardzo prosta konstrukcja) lub łodzie vedis (nowocześniejsze, napędzane silnikiem). Pierwsze sprawdzają się przede wszystkim na najkrótszych trasach między najbliższymi wyspami. Drugie wykorzystywane są na dłuższych kursach, np. przez nurków udających się w pobliże rafy koralowej.

Możliwe jest także skorzystanie z transportu lotniczego, w tym samolotów linii Air Maledives lub mniejszych jednostek Maledivian Air Taxi. Są to m.in. wodnosamoloty (startują i lądują na wodzie) lub helikoptery.

Należy pamiętać o tym, że Malediwy podzielone są na strefy. Aby dostać się na niektóre atole, należy uzyskać administracyjną zgodę na to.

Atrakcje turystyczne

Malediwy to przede wszystkim rajski klimat i przyroda. Godny polecenia jest atol Baa, który słynie z bogatej rafy koralowej, a wiosną i latem możliwe jest podziwianie rekinów (z bezpiecznej odległości). Z kolei atol Rasdu to zagłębie turystyczne z dużymi hotelami, szkółkami nurkowania i bajkowymi plażami. W kraju powstają kolejne luksusowe ośrodki, a te przyciągają kolejnych turystów.

Wyznaczanie trasy