Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Malediwy - kultura i religia

Kultura archipelagu Malediwy jest interesującą mieszanką tradycyjnej obyczajowości islamu i zachodnich wzorców. Rdzenni mieszkańcy wysp to muzułmanie, którzy sumiennie przestrzegają zasad swojej religii. Kobiety noszą zatem zakryte włosy i twarze, a w sklepach nie można dostać alkoholu. Ponadto na Malediwach właściwie nie funkcjonuje życie nocne. Mimo to mieszkańcy czerpią wiele z Zachodu – widać to zwłaszcza w stylu zachowania młodzieży, modzie i gadżetach.

Ważnym aspektem lokalnej kultury są rodzimy taniec, muzyka i rękodzieło. Najbardziej popularnym tańcem jest Bodu Beru, wykonywany przy wtórze bębnów z drewna palmy kokosowej i koziej skóry. Inne znane tańce to Thaara, Dhandijehun czy Bandiyaa Jehun.

Najważniejszym postem w ciągu roku jest Ramadan, trwający 30 dni. Podczas tego okresu mieszkańcy wysp powstrzymują się od jedzenia i picia od świtu do zmierzchu.

Lokalnym językiem jest dhivehi. Zapisuje się go w dwudziestoczteroliterowym alfabecie z XVI wieku, a teksty odczytywane są od strony prawej do lewej.

Religia
Jedyną panującą na Malediwach religią jest islam, który wyznaje 98,4% społeczeństwa. Inne religie, zwłaszcza chrześcijaństwo są prawnie zakazane. Zabronione są również chrześcijańskie misje oraz wwożenie na terytorium tego kraju przedmiotów religijnego kultu, np. Biblii.

Popularne miasta: