Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Malediwy – zabytki i atrakcje

Zabytki
Malediwy są uznawane za jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie. Od lat plasują się na pierwszych miejscach rankingów najbardziej romantycznych i najchętniej odwiedzanych miejsc. Słyną przede wszystkim z rajskich krajobrazów, ale na Malediwach nie brakuje również interesujących zabytków. Oczywiście kulturowym centrum jest stolica kraju, miasto Male. Znajdziemy tu zatem siedemnastowieczny Meczet Piątkowy o ścianach z morskiego koralu i złotej kopule. W grobowcach meczetu są pochowani najwięksi bohaterowie narodowi Malediwów.

Nieopodal meczetu stoi Mulee-aage, czyli Pałac Sułtana, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie pełni on funkcję siedziby rządu. Innym cennym zabytkiem stolicy jest Muzeum Narodowe, będące przykładem architektury kolonialnej. Bogate zbiory muzeum obejmują sułtańskie trony, militaria, stroje, biżuterię, a także jedenastowieczne rzeźby.

Ciekawe miejsca
Najciekawsze miejsca Malediwów to jednak przede wszystkim malownicze rafy koralowe, dla których turyści z całego świata odwiedzają ten rajski archipelag wysp. W głębinach lazurowego morza znajduje się ogromne bogactwo fauny i flory. Możemy zobaczyć delfiny, płaszczki, mureny, żółwie, rekiny – w sumie ponad 1000 gatunków ryb, bezkręgowców, płazów i gadów. Na samym atolu Male – Północnym i Południowym znajduje się 30 miejsc do nurkowania. Co więcej, pod wodą można również podziwiać wraki statków, np. okrętu handlowego na Halaveli. Za najpiękniejszą rafę uchodzi chroniona Fish Head.

Atrakcje turystyczne
Największe atrakcje na Malediwach to oczywiście możliwość odpoczynku na rajskich plażach oraz uprawianie sportów wodnych: żeglowania, jazdy na nartach wodnych, wędkarstwa, a przede wszystkim nurkowania i snorkelingu.

Z pewnością nikt nie będzie zawiedziony widokiem niesamowitej tropikalnej przyrody. Palmy kokosowe, drzewa cytrusowe i chlebowe oraz turkusowe laguny, słońce i plaże dostarczają niezapomnianych wrażeń. Najpopularniejsze atole to Male, Raa czy Baa, szczególnie wyróżniają się tu np. kąpieliska Villingili, Bandos, Meeru.

Popularne miasta: