Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Malediwach

Podstawowe informacje
Malediwy to państwo położone w południowej Azji, na wyspach Oceanu Indyjskiego, 500 km na południowy zachód od Indii. Kraj jest suwerenny od 1965 roku, kiedy po okresie sułtanatu holenderskiego a potem brytyjskiego uzyskał niepodległość. Malediwy są republiką, na czele której stoi prezydent, a obowiązującym językiem jest malediwski.

Cały archipelag liczy ponad 1200 wysp koralowych, z których 202 to tereny zamieszkane. Wyspy tworzą 26 atoli. Państwo usytuowane jest na powierzchni podwodnych gór wulkanicznych. Przeważa tu nizinne ukształtowanie terenu, najwyższe wzniesienia nie przekraczają wysokości 5 m. n. p. m. Całkowita powierzchnia kraju wynosi zaledwie 300 km2.

Ludność
Malediwy zamieszkuje nieco ponad 390 tysięcy ludzi. Państwo jest wielonarodowościowe, społeczeństwo tworzy bowiem ludność pochodzenia arabskiego, syngaleskiego i malajskiego.

Największe miasta
Stolicą i największym miastem państwa Malediwy jest Male, w którym zamieszkuje 25% całej populacji. Miasto ma zaledwie kilometr szerokości i 2 kilometry długości. Liczba mieszkańców wynosi około 65 tysięcy ludzi. Drugim co do wielkości miastem Malediwów jest Hithadhoo z populacja powyżej 9 tysięcy mieszkańców. Pozostałe duże miasta to: Fuvammulah, Kulhudhuffushi, Villingili oraz Thinadhoo.

Transport
Na Malediwach znajduje się 88 km dróg: 60 km na atolu Male, 14 km na atolu Laamu i 14 km na atolu Addu. W obrębie wysp można się z łatwością poruszać motocyklem lub rowerem. Warto pamiętać, że obowiązuje tu ruch lewostronny.  Ponadto na wyspach sprawnie działa transport morski obejmujący statki, motorówki i łodzie. Nie ma natomiast kolei.

W kraju funkcjonuje 5 lotnisk, z których dwa to porty międzynarodowe: Male na wyspie Hulhule (rocznie obsługuje ponad 2 miliony pasażerów) oraz Gan na wyspie Gan, w atolu Addu. Pomiędzy wyspami latają hydroplany.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na Malediwy można się dostać drogą powietrzną, nie ma jednak bezpośrednich lotów, a jedynie z przesiadkami. Na Malediwy latają np. Turkish Airlines, Emirates,  najtańsze połączenia oferuje natomiast katarski przewoźnik Qatar Airways (około 1900 zł). Czas przelotu z Warszawy z przesiadką w mieście Doha to około 12 godzin.

Turystyka
Turystyka stanowi na Malediwach główną gałąź gospodarki. Najdogodniejszym okresem na odwiedzenie tego kraju jest czas pomiędzy grudniem i kwietniem, kiedy możemy się spodziewać słonecznej pogody. Na Malediwach szczególnie warto zobaczyć stolicę – Male, a także odpocząć w kurortach w Hithadhoo i innych miejscowościach. Za turystyczny raj uchodzą atole Male, Ari i Baa. Znajdziemy tu turkusowe morze, wspaniałe plaże, rafy koralowe – bogactwo flory i fauny. 

Popularne miasta: