Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia malediwska

Kuchnia Malediwów jest mieszanką azjatyckich smaków. Do jej głównych składników należą ryż, tuńczyk i curry. Potrawy podawane są z dodatkiem aromatycznych przypraw i mleczka kokosowego. Używa się również dużo czosnku i papryczek chilli. Rzadko natomiast jada się tu mięso; podaje się je właściwie tylko przy okazji świąt.

Tradycyjne dania
Typowym daniem spotykanym na Malediwach jest zupa rybna – garudhiya. Ponadto jada się rybne pasty (rihaakuru). Inną znaną potrawą jest mas riha – tuńczyk w sosie z liśćmi curry i chilli i cytryną. Gulha to z kolei smażone kulki nadziewane wędzoną rybą, keemiyaa zaś to ciasto z kapustą, jajkiem i tuńczykiem z dodatkiem chilli i czosnku.

Z odświętnych potraw mięsnych przyrządza się fihunu kukulhu, czyli pieczonego kurczaka w pikantnej marynacie przyrządzanej między innymi z pasty curry, miodu, chilli i innych składników.

Desery
Wśród malediwskich deserów królują egzotyczne owoce, często z dodatkiem wody różanej czy esencji waniliowej. Podaje się również słodkie naleśniki z dodatkiem startego kokosa (huni folhi). Innym deserowym przysmakiem jest dhonkeyo kajpru – rodzaj smażonego ciasta bananowego.

Popularne miasta: