Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Madrytu

Informacje ogólne i położenie

Madryt to miasto w środkowej części Hiszpanii, stolica tego kraju. Położone jest nad rzeką Manzanares i zamieszkiwane jest przez ok. 3,3 mln ludzi. To jedno z największych miast w Unii Europejskiej. Madryt jest siedzibą rządu, parlamentu, ministerstwa i króla Hiszpanii. To także ważny ośrodek finansowy, przemysłowy, biznesowy, kulturalny i naukowy. Miasto podzielone jest na 21 okręgów oraz 128 obwodów.

Podróż samochodem

Madryt jest ważnym węzłem komunikacyjnym, miastem bardzo dobrze skomunikowanym z innymi częściami kraju za pomocą autostrad. Są to m.in. drogi A1 – prowadząca przez San Sebastian do granicy francuskiej, A-2 przez Barcelonę, także do granicy francuskiej, A-3 do Walencji, A-5 do Kadyksu, A-5 do Lizbony, A6 do La Coruna czy A42 do Toledo.

Poruszanie się po centrum miasta może być jednak bardzo uciążliwe, ze względu na duże natężenie ruchu i częste zatory na trasach dojazdowych. Wyznaczone zostały strefy płatnego parkowania, które obowiązują w dni powszednie od 9.00 do 20.00.

Podróż pociągiem

Największe dworce kolejowe w Madrycie to Atocha – obsługujący ruch z południem i wschodem kraju oraz Chamartin – skąd kursują pociągi w kierunku północnym i północno-zachodnim. Dużą rolę w transporcie miejskim odgrywa Cercanias Madrid, czyli kolej podmiejska. Kursuje codziennie od 5.00 rano do północy. Zazwyczaj co 15 minut, choć w godzinach szczytu znacznie częściej. Pozwala na poruszanie się między najbardziej oddalonymi częściami miasta.

Podróż metrem

Metro w Madrycie bardzo szybko się rozwija i stanowi zdecydowanie najwygodniejszy środek transportu w mieście. Pociągi poruszają się szybko i kursują bardzo często. Aktualnie to aż 15 linii metra (oraz kolejka podziemna R), niemal 300 stacji i ponad 300 km tras. Sieć połączeń jest bardzo gęsta i można z nich korzystać przez niemal całą dobę (od 6.00 do 2.00).

Podróż autobusem

Po Madrycie poruszać można się również rozwiniętym transportem autobusowym, który oferuje ponad 200 stałych linii, obsługiwanych przez kilka tysięcy pojazdów. Łączą one wszystkie dzielnice i obsługują całą aglomerację. W mieście wyznaczono specjalne pasy dla autobusów, co znacznie skraca czas podróży. Do dyspozycji są także linie nocne oraz turystyczne (najczęściej to autobusy piętrowe, poruszające się po najbardziej reprezentacyjnych ulicach).

Podróż tramwajem

Sieć tramwajowa nie jest zbyt bogata, ale miasto dopiero ją rozwija. Na razie to 3 linie połączone z systemem metra – na niektórych odcinkach kursują po tych samych torach. Jedna linia kursuje na północy Madrytu, a dwie w jego zachodniej części.

Podróż kolejką linową

Dużą atrakcją może być skorzystanie z kolejki linowej kursującej ponad miastem. Linia teleferico prowadzi od Paseo Pintor Rosales do Casa de Campo.

Podróż samolotem

Najważniejszym lotniskiem w pobliżu miasta jest port lotniczy Madryt-Barajas, znajdujący się 12 kilometrów od centrum metropolii. To największe lotnisko w Hiszpanii. Z centrum miasta dotrzeć można tu kilkoma liniami metra oraz autobusami. Obsługuje m.in. przewoźnika Ryanair, który oferuje loty do Krakowa lub LOT z połączeniem do Warszawy.

Atrakcje turystyczne

Będąc w Madrycie, nie sposób pominąć centralnego placu miasta i jego serca, czyli Puerta del Sol. Warto pospacerować także wokół placu Plaza Mayor czy Placu Hiszpańskiego. Turyści chętnie odwiedzają Pałac Królewski z pięknymi ogrodami. Rodzina królewska mieszka dzisiaj w znacznie skromniejszych warunkach, poza centrum miasta, ale to wciąż bardzo reprezentacyjne miejsce.

Z Madrytem kojarzy się również monumentalna katedra La Almudena, planowana już w XVI wieku, ale zrealizowana dopiero pod koniec XX wieku. Warte odwiedzenia jest Muzeum Prado z dziełami takich artystów jak Goya czy Velazquez, a także muzeum archeologiczne ze znaleziskami z terenów Hiszpanii, Egiptu czy Grecji.

Najlepszymi miejscami na relaks są: Królewski Ogród Botaniczny ze szklarniami i niezwykle bogatą roślinnością oraz 120-hektarowy Park Retiro.

Wyznaczanie trasy