Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Madrycie

Podstawowe informacje

Madryt jest położony w środkowej części Półwyspu Iberyjskiego, jest największy miastem i zarazem stolicą Hiszpanii. Powierzchnia Madrytu liczy 607 km kw. Miasto zamieszkuje ponad 3 mln ludzi. Przez Madryt przepływa rzeka Manzanares. Stolica Hiszpanii dzieli się na dzielnice (21), a te z kolei na obwody (128).

Historia miasta

Pierwsze pisemne wzmianki o Madrycie datuje się na IX w. Tereny te zamieszkiwali Maurowie. Muhammad I wzniósł nad rzeką Manzanares twierdzę obronną, wokół której powstała osada. W 939 roku król aragoński Ramir II chciał zyskać panowanie nad tymi terenami, jednak został przepędzony przez Maurów. W roku 1083 zapanowały rządy króla kastylijskiego Alfonsa VI.

Madryt uzyskał prawa miejskie w 1118 roku. Największy rozkwit miasta przypadł na XVI w., kiedy król Felipe II ustanowił Madryt stolicą Hiszpanii. Po wojnie domowej (1936-1939) rządy dyktatorskie w Madrycie objął generał Franco. Po jego śmierci (w 1975 roku), rozpoczęło się panowanie króla Juana Carlosa I.
Madryt to centrum polityczne, kulturalne i naukowe Hiszpanii. Wiele firm hiszpańskich ma swoją siedzibę właśnie w stolicy kraju.

Atrakcje turystyczne

Madryt ma wiele do zaoferowania turystom. W mieście można zwiedzić najsłynniejsze muzea świata, na przykład Prado lub Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii. Warto także zobaczyć Pałac Królewski, Świątynię Debod, a także Pałac Kryształowy. Z kolei miłośnicy corridy powinni udać się do areny Las Ventas. Fani piłki nożnej na pewno chętnie odwiedzą stadiony Realu Madryt oraz Atlético Madryt.

Madryt to także miasto mostów oraz parków. Najstarszym mostem w tej okolicy jest Puente de Segovia, natomiast największym parkiem Casa de Campo. Po wielu godzinach zwiedzania udajmy się do jednej z kawiarni na placu Plaza Mayor. Madryt nigdy nie śpi. Każdy miłośnik nocnego życia znajdzie coś dla siebie. Można udać się do klubu, posłuchać muzyki flamenco, potańczyć w dyskotece lub po prostu spacerować po uliczkach miasta.

Popularne miasta: