Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Liverpoolu

Informacje ogólne i położenie

Liverpool to miasto na zachodnim wybrzeżu północnej części Anglii, w Wielkiej Brytanii. Jest siedzibą hrabstwa Marseyside. Zamieszkiwane jest przez ok. 445 tysięcy ludzi. Miasto podzielone jest na 30 okręgów. To ważny brytyjski port, a także ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy.

Transport

Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi częściami kraju za pomocą transportu drogowego. Autostrada M62 łączy Liverpool z Manchasterem, Leeds i Hull, a autostrady M1 i M6 przebiegają od północy na południe Anglii.

Dużą rolę odgrywa transport autobusowy, obsługiwany przez przewoźników Stagecoach i Arriva. Główne dworce autobusowe to Queen Square i Liverpool One. Z kolei główna stacja kolejowa to Liverpool Lime Street, z której kursuje kolej podmiejska Marseyrail oraz pociągi międzymiastowe National Rail.

12 kilometrów od centrum miasta znajduje się port lotniczy Liverpool-John Lennon. Rocznie obsługuje ok. 5 milionów pasażerów takich linii lotniczych jak Ryanair, Wizz Air czy easyJet. Wspomniani przewoźnicy oferują loty do Polski.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystycznym punktem miasta są zabudowania portowe Liverpool Maritime Mercantile City. Na terenie tym znajduje się m.in. słynna galeria sztuki Tate Liverpool. W mieście działa wiele muzeów. Na uwagę zasługują również zabytkowe zabudowania sakralne.

Wyznaczanie trasy