Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Liverpool - zabytki, atrakcje, wycieczki

Zabytki

Dumą Liverpoolu jest wpisane na Listę UNESCO Liverpool Maritime Mercantile City, na które składają się: Pier Head – trzy budynki nazywane The Three Graces: Royal Liver Building, Cunard Building i Port of Liverpool Building, Albert Dock – zespół doków i magazynów z XIX w., Stanley Dock Conservation Area – zespół doków, wśród których znajduje się największy na świecie murowany magazyn: Stanely Dock Tobacco Warehouse, Ropewalks – obszar, na którym znajdują się najstarsze budynki w mieście, Commercial Quarter – centrum komercyjne z ratuszem i zespołem biurowców i banków wybudowanych w XIX w., Cultural Quarter – znajdują się tu instytucje kulturalne: Liverpool Museum, World Museum, biblioteka Picton Library oraz teatry: The Empire i The Playhouse.

Warto także zobaczyć neogotycką katedrę (Liverpool Cathedral) i katedrę metropolitarną – postmodernistyczną katedrę kościoła rzymskokatolickiego, Filharmonię (Liverpool Philharmonic Hall) oraz Speke Hall – unikalny dwór z epoki Tudorów z wnętrzami w stylu wiktoriańskim.

Atrakcje

Ogromną popularnością cieszą się wycieczki śladami Beatlesów, podczas których można zwiedzić klub The Cavern, rodzinne domy członków zespołu przy Mendips i 20 Forthlin Road oraz poświęcone Beatlesom muzeum The Beatles Story.

W Liverpoolu znajduje się kilka wartych uwagi muzeów. Koniecznie trzeba odwiedzić World Museum, Liverpool Museum, International Slavery Museum, Liverpool War Museum i Merseyside Maritime Museum.

Znakomitym miejscem dla rodzin z dziećmi jest Underwater Street usytuowana na nadbrzeżu. Znajduje się tu sześć stref edukacyjno – zabawowych z miejscami do malowania i różnych zabaw manualnych, mini ścianką wspinaczkową oraz Immagination Village gdzie dzieci mogą przebrać się w stroje z różnych epok i pobawić w dorosłych.

Spaceport to atrakcja dla dzieci, ale nie tylko. To supernowoczesne centrum rozrywkowo – edukacyjne poświęcone przestrzeni kosmicznej, gwiazdom i podróżom w kosmos. Znajduje się tu multimedialna ekspozycja, obserwatorium, planetarium oraz symulator dzięki któremu można odbyć podróż w kosmos.

Osoby lubiące spacery i aktywny wypoczynek powinny wybrać się do Sefton Park – parku zaaranżowanego tak, aby jak najbardziej przypominać naturalny krajobraz. Największą atrakcją parku jest palmiarnia (Sefton Park Palm House) znajdująca się w zabytkowym, wiktoriańskim budynku, w której prezentowane są rośliny z całego świata.

Miłośnicy footbalu powinni odwiedzić  Anifield – stadion drużyny FC Liverpool oraz Goodison Park – stadion klubu FC Everton.

Ciekawe miejsca

Calderstones Park – park usytuowany w dzielnicy Allerton, gdzie znajdują się megality, których wiek datowany jest na starszy od Stonehenge. W obrębie parku znajduje się także ogród botaniczny oraz ponad 1000 – letni dąb znany jako Allerton Oak lub Law Oak.

ZOO w Chester. Mając trochę wiecej czasu warto wybrać sie na wycieczkę do Chester. Tamtejszy ogród zoologiczny został uznany przez zwiedzających za najlepszy ogród zoologiczny w Wielkiej Brytanii. Żyje tu ponad 11 tys. gatunków zwierząt. Do ZOO można łatwo dostać się samochodem lub transportem publicznym.

Knowsley Safari Park to kolejna atrakcja znajdująca się poza Liverpoolem. Park leży w obrębie posiadłości hrabiego Derby i zajmuje powierzchnię 550 akrów. Można tu zobaczyć nosorożca, wielbłąda, zebrę, małpy, bizona, lwy, tygrysy, żyrafę, słonia, czy australijskie wallabie.
 
U – boot w Birkenhead. Oryginalny niemiecki U – boot ze zrekonstruowanym wnętrzem z oryginalnymi elementami wyposażenia, w którym znajduje się multimedialna ekspozycja poświęcona historii okrętu.

Wycieczki

Polskie biura podróży nie oferują wycieczek do Liverpoolu. Można ewentualnie skorzystać z propozycji angielskich biur podróży. Samodzielna organizacja wyjazdu nie sprawia żadnych problemów – przelot, hotel i inne usługi można zarezerwować przez Internet. Warto zainteresować się pakietami lot + hotel oferowanym przez tanie linie lotnicze, np. platformę WizzTours.

Zwiedzanie

Liverpool można zwiedzać na kilka sposobów: pieszo, autobusem, rowerem, statkiem wycieczkowym, samodzielnie lub z przewodnikiem.

Pieszo. Najpopularniejszy i najtańszy sposób zwiedzania miasta. Możemy sami ułożyć plan zwiedzania lub skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem. Oprócz tras standardowych sztandarową atrakcją są trasy śladami Beatlesów – pieszo, autobusem, rowerem lub samochodem z epoki.

Autobusem. Autobusy wycieczkowe typu hop on – hop off odjeżdżają z Canada Boulevard, niedaleko Pier Head. Objechanie całej trasy zajmuje ok. 60 min. Bilet ważny jest przez 24 godziny i pozwala na wielokrotne korzystanie z autobusu, z dowolnego przystanku. Cena biletu dla osoby dorosłej to ok. 10 – 12 GBP, dla dziecka 5 -6 GBP, dzieci poniżej 5 lat gratis. Ciekawą propozycją jest Comedy Coach Tour podczas której można usłyszeć dowcipy i anegdoty o słynnych mieszkańcach Liverpoolu.

Rowerem. To doskonały sposób na zobaczenie miejsc, do których nie można dotrzeć samochodem ani autobusem. Dostępnych jest kilka różnych tras w obrębie miasta oraz wycieczki w okolice Liverpoolu. Wycieczka po centrum trwa ok. 1,5 h i kosztuje 15 – 18 GBP, wycieczka wzdłuż wybrzeża trwa ok. 2 h i kosztuje 15 – 18 GBP, wycieczka śladami Beatlesów trwa ok. 3,5 h i kosztuje 25 – 30 GBP.

Statkiem Wycieczkowym. Rejs wzdłuż słynnego nadbrzeża trwa ok. 50 minut. W tym czasie zobaczymy wszystkie najważniejsze budynki z perspektywy rzeki, zapoznając się z ich historią oraz historią żeglugi po rzece Mersey. Wycieczkę można rozpocząć na jednym z trzech terminali: Seacombe, Woodside i Pier Head. Cena biletu w jedną stronę dla osoby dorosłej to ok. 5 GBP, dla dziecka w wieku 5 – 15 lat ok. 3GBP, dla seniora ok. 4 GBP. Bilet w obie strony kosztuje odpowiednio ok. 8, 4,5 i 6 GBP. Rejs można połączyć ze zwiedzaniem U-boota, Spaceport lub muzeum The Beatles Story.

Popularne miasta: