Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Liverpool-John Lennon (LPL)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Liverpool-John Lennon to lotnisko położone w Liverpoolu, 12 kilometrów na południowy wschód od centrum miasta, w dzielnicy Speke. Rocznie korzysta z niego ok. 5 milionów pasażerów. Obsługuje przede wszystkim tanie linie lotnicze i połączenia czarterowe – m.in. easyJet (oferujący loty do Krakowa), Flybe, Ryanair (loty do Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia) czy Wizz Air (połączenia z Gdańskiem, Katowicami i Warszawą).

Terminal

Lotnisko im. Johna Lennona składa się z jednego terminalu, w którym znaleźć można m.in. kilkanaście sklepów (w tym wolnocłowe), podobną ilość lokali gastronomicznych (restauracje i kawiarnie), biuro podróży, wypożyczalnię samochodów, salony gier komputerowych, kantory, pokój dla rodziców z małymi dziećmi. Oznaczone toalety dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Parking

Do dyspozycji podróżnych są dwa typu parkingów. Krótkoterminowy znajduje się przed terminalem. Postój do 5 minut jest bezpłatny, do 10 minut – 2 funty, każde kolejne 10 minut – także 2 funty.

Parking długoterminowy znajduje się w odległości ok. 5 minut spacerem od terminalu. Za jeden dzień zapłacić trzeba 30 funtów, 2 dni – 45 funtów, 5 dni – 70 funtów, 1 tydzień – 80 funtów. Każdy kolejny dzień do 2 tygodni kosztuje 5 funtów, a w okresie od 2. do 3. tygodnia – 10 funtów.

Transport na lotnisko

Port lotniczy znajduje się w pobliżu autostrad M57, M62 i M56. Dojazd z centrum Liverpoolu jest bardzo dogodny i szybki. Możliwe jest także skorzystanie z transportu zorganizowanego. Z centrum miasta kursują autobusy Arriva Services linii 86A, 80A i 82A oraz specjalny Arriva Airlink 500.

Istnieje również bezpośrednie połączenie autobusowe na trasie lotnisko w Liverpoolu-Manchaster. Obsługiwane jest przez przewoźnika Terravision. Podróż trwa ok. 1 godziny i kosztuje 8 funtów.

W bezpośrednim sąsiedztwie portu nie ma stacji kolejowej, więcdojazd koleją nie jest możliwy. Rozwiązaniem może być przejechanie pociągiem z dworca głównego w Liverpoolu do stacji Liverpool South Parkway lub Hunts Cross i kontynuowanie podróży autobusem, który kursuje co 15 minut.

Przejazd taksówką z centrum miasta nie powinien zająć więcej, niż 20 minut. Cena za kurs to średnio 15-20 funtów.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska