Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Liverpoolu

Formalności

Obywatele polscy mogą podejmować pracę na terenie Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń. Od 1 maja 2004 r. Polacy mają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Od 1 maja 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w Home Office. Potrzebny jest natomiast numer NIN (National Insurance Number) – numer referencyjny na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych, wydawany przez JobcenterPlus. Wymagany jest on od osób podejmujących pracę i samozatrudnionych.

Gdzie szukać pracy?

W Liverpoolu można znaleźć zatrudnienie w przemyśle (fabryki, magazyny), budownictwie, transporcie (kierowcy), sektorze medycznym (pielęgniarki), gastronomii (kucharze, kelnerzy), przy opiece nad dziećmi i osobami starszymi, w usługach. Dostępne są oferty pracy stałej i czasowej, na pełny lub niepełny etat oraz dla studentów.

Pracę najlepiej znaleźć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Można to uczynić za pośrednictwem agencji polskich lub angielskich, bądź przeglądając ogłoszenia o pracę zamieszczone w Internecie. Agencje zatrudnienia działające w Liverpoolu to np. Head Recruitment, Essential Recruitment & Personnel Ltd., Top Gear Recriutment, Blue Arrow, Jobwise. Polskojęzyczny serwis, w którym można znaleźć ogłoszenia o pracę w Liverpoolu to np. www.poloniusz.pl. Warto przeglądać ogłoszenia zamieszczane na stronach internetowych lokalnych gazet oraz zarejestrować swoje CV w Jobcentre.

Zalecana jest znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym. Można wyjechać bez znajomości języka, ale utrudni to codzienne funkcjonowanie i będzie poważnym problemem w razie kłopotów, np. gdy nasz pracodawca okaże się nieuczciwy.

Zarobki

Od 1999 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje płaca minimalna za godzinę pracy. Od października 2013 r. wynosi ona: 6,3 GBP dla osób powyżej 21 lat, 5,03 GBP dla osób w wieku 18-20 lat, 3,72 GBP dla osób w wieku 16 – 17 lat.

Przydatne adresy i instytucje

Przydatne informacje na temat pracy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach Eures – www.eures.praca.gov.pl. Legalność brytyjskich agencji pracy można sprawdzić pod adresem www.companionhouse.gov.uk lub na stronach Brytyjskiej Izby Handlowej: www.britishchambers.org.uk. Na stronie www.kraz.praca.gov.pl znajduje się wykaz legalnych agencji pracy działających na terenie Polski. Wiele przydatnych informacji na temat pracy i życia w Wielkiej Brytanii znajduje się na portalach internetowych brytyjskiej polonii, np.: www.merseyside.eu, www.ukokey.com.

Popularne miasta: