Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Liverpoolu

Podstawowe informacje

Liverpool leży w na zachodnim wybrzeżu Anglii, u ujścia rzeki Mersey. Jest stolicą hrabstwa Merseyside. Jest drugim po Londynie najważniejszym portem w całej Wielkiej Brytanii oraz ośrodkiem przemysłu paliwowego, samochodowego i elektronicznego. Stanowi centrum kulturalne i naukowe regionu Merseyside. Liverpool jest także miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie – obiekty wchodzące w skład Liverpool Maritime Mercantile City zostały wpisane na Listę UNESCO. Z Liverpoolu pochodzi legendarny zespół The Beatles.

Liczba ludności Liverpoolu wynosi ok. 455 tys. Mieszkańcy miasta nazywani są nazywani Liverpudlians lub Scousers. Określenie ‘Scousers’ pochodzi od lokalnej potrawy o nazwie scouse (rodzaj gulaszu) i jest używane także na określenie miejscowego dialektu.

Liverpool był pionierem w wielu dziedzinach. To tutaj powstawały prototypy kolei, parowców i pociągów elektrycznych. Pierwszy na świecie tunel kolejowy został poprowadzony pod Liverpoolem. W 1897 r. bracia Lumiere nakręcili Liverpoolu pierwszy film. W mieście działa najstarsza klasyczna orkiestra w Wielkiej Brytanii – Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

Historia miasta

W czasach rzymskich przez tereny dzisiejszego Liverpoolu przechodziła droga wiodąca z Chester do Lancaster. We wczesnym średniowieczu rejon ten zasiedlali wikingowie. W 1207 r. król Jan I założył w tym miejscu port, wokół którego rozwinęło się miasto. Dla ochrony portu wzniesiono zamek – Liverpool Castle. Do XVI w. Liverpool był niewielkim miastem, liczącym około 1 tysiąca mieszkańców. Rozwój rozpoczął się w momencie, gdy port w Liverpoolu uniezależnił się od portu w Lancaster. Miasto stało się ważnym centrum handlu z Europą, Irlandią, Indiami, a potem Ameryką. W XVIII w. Liverpool stał się centrum handlu niewolnikami – zawijało tu ¾ wszystkich statków niewolniczych z Europy.

Złoty wiek Liverpoolu przypadł na wiek XIX, czyli czasy rewolucji przemysłowej. Liverpool był wtedy nawet bardziej zamożny od Londynu – nazywano go Nowym Jorkiem Europy. Miasto przeżywało rozwój gospodarczy i boom budowlany. Rozbudowano doki, powstały wtedy m.in. katedra liverpoolska, Pier Head, tunel pod rzeką Mersey (Queensway Tunnel), Filharmonia. Bardzo duże znaczenie miała budowa linii kolejowej Liverpool – Manchester. Działalność rozpoczęły kluby piłkarskie: FC Liverpool i FC Everton.

Podczas II wojny światowej miasto ucierpiało od bombardowań, których było w sumie ponad 80. Zniszczonych zostało ok. 50 % budynków w Liverpoolu i najbliższej okolicy. W czasach powojennych miasto przeżywało trudności gospodarcze i duże problemy z bezrobociem. Poprawa sytuacji nastąpiła w l. 90, gdy opracowano skuteczny program walki z recesją i Liverpool ponownie odzyskał pozycję ważnego ośrodka przemysłowego i portowego.

Atrakcje turystyczne

Najważniejszą atrakcją Liverpoolu jest Liverpool Maritime Mercantile City, czyli 6 miejsc wpisanych na Listę UNESCO: Pier Head, Albert Dock, Stanley Dock Conservation Area, Ropewalk, Commercial Quarter, Cultural Quarter. Poza tym w mieście znajdują się dwie katedry: Katedra Liverpoolska (Liverpool Cathedral) i katedra metropolitarna. Dużą popularnością cieszą się wycieczki śladami grupy The Beatles. Tłumnie odwiedzany jest klub The Cavern, w którym występowali Beatlesi oraz inne gwiazdy muzyki. Do atrakcji turystycznych należy także Liverpool One – największe w Wielkiej Brytanii centrum handlowe na wolnym powietrzu. W mieście nie brak oczywiście klubów, pubów i restauracji oraz bogatej oferty kulturalnej – koncertów, wystaw i festiwali.

Popularne miasta: